Türkiye ve yurtdışında birçok sergide yer alan ve uluslararası platformlarda pek çok ödül sahibi olan sanatçı Şakir Gökçebağ, 2 Haziran’da Zorlu Center PSM’deki ilk enstalasyonu yapmak üzere Hamburg’dan İstanbul’a geldi. Sanatçı, çoğunlukla gündelik hayatta kullandığımız objeleri mekânsal yerleştirmelerle kullanım alanlarından uzaklaştırıyor ve böylelikle objeler izleyicinin gözünde yeni, garip ve bazen de absürd şekil ve anlamlar kazanıyor. Geçtiğimiz sene 100 adet yerleştirme yapmış olan Gökçebağ’ın, kırık siyah 70 adet şemsiyeden oluşturduğu ‘Black Hole’ isimli eseri 6 ay boyunca PSM’de sergilenecek.
 
Gökçebağ’ın işleri algılarımızı sorgulayarak, tekdüze görme alışkanlığımıza alternatifler sunuyor. Sıradan şeylerin sıradışı hallerinin gösterildiği, mekan ile ilişkilerinin irdelendiği, zaman zaman da mizahi çağrışımlar yapan sanatçının eserleri, estetik ve konseptin ustaca harmanlandığı yapıtlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu transformasyonlar gerçeğin farklı versiyonlarını hatırlatıyor. “Black Hole-Kara Delik”, Şakir Gökçebağ’ın alışıldık eşyalarla yaptığı sıradışı yerleştirmelerinden biri. Bildik nesnelerden biri olan şemsiye, büyük boyutlu bir yerleştirme olarak karşımıza çıkıyor. Gündelik hayatta bizi rahatsız eden bozulmuş – parçalanmış şemsiyeler, bu sanat ürününde müzikal bir dışavuruma dönüşmüş.
 
KARA DELİK’TE BULUŞUYORUZ!
Sıradan nesneleri sıra dışı halleriyle izleyiciye sunan, sanatı gündelik hayatın içine çeken enstalasyonları ile tanıdığımız Şakir Gökçebağ ile Zorlu Center PSM’de buluşuyoruz.
 
Tarih: 18 Eylül Perşembe
Kokteyl: 18.00-19.00
Yer: PSM Ana Giriş