Zengin Mutfağı’na iki ödül daha! 

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin ardından bir konağın mutfağında gelişen olayları konu alan “Zengin Mutfağı” yazıldıktan yıllar sonra yeniden tiyatro sahnesine taşındı. 2 saati aşkın bir süre seyirciyi koltuğa çivileyen oyun, ödüllere doymuyor!

1994-1995 sezonunda sahnelenmesinden yıllar sonra, yeniden İstanbul Şehir Tiyatroları sahnelerinde izleyiciyle buluşmaya başladı. Üstelik bu sefer oyunu sahneye koyan, Vasıf Öngören’in kendisi gibi tiyatrocu olan kızı Aslı Öngören’di. Oyun ilk kez 2012-2013 sezonunda sahnelendi, büyük ilgi gördü. Oyuna bilet bulunamazken faşizm karşıtı oyun tepkilerle de karşılaştı. İlk oyunlardan birinde “faşizm eleştiriliyor” gerekçesiyle bazı seyircilerin küfürlü saldırısına uğradı.

Kasım ayı boyunca Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izleyiciyle buluşan Zengin Mutfağı, Aralık’ta da Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde olacak.

Uzun süresine rağmen hiç sıkmayan, büyük bir merakla seyirciyi koltuklara çivileyen oyunda, hiçbir güncelleme olmamasına rağmen yaşadıklarımızın 40 yıl öncesiyle çok benzer olması, gülerken içimizin acımasına neden oluyor. Örneğin “Komünistler kızlı erkekli aynı evlerde kalıyor.” cümlesi büyük alkış alırken, giderek faşistleşen Selim karakterinin taktığı “beyaz bere” Hrant Dink şahsında tüm yitirilenleri bir kez daha hatırlatıyor.

2 saat 10 dakika gibi uzun bir zaman diliminde müthiş bir performans sergileyen, temposu hiç düşmeyen oyunun lokomotifi Murat Garipağaoğlu şimdiye kadar tiyatro dünyasının en prestijli yarışmalarından Afife Tiyatro Ödülleri’nden “Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncu” ve Tiyatro Tiyatro Dergisi Ödülleri’nden “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerine değer görüldü. Müzikli oyun olarak sahneye konan Zengin Mutfağı’nın müziklerine imza atan Çiğdem Erken de Afife ve Tiyatro Tiyatro Dergisi tarafından “Yılın Oyun Müziği” ödülünün sahibi oldu.

 ZENGİN MUTFAĞI

Yazan : VASIF ÖNGÖREN

Yöneten : ASLI ÖNGÖREN

Sahne Tasarımı : AYSEL DOĞAN

Müzik: ÇİĞDEM ERKEN

Işık Tasarımı : KEMAL YİĞİTCAN

Kostüm Tasarımı : NİHAL KAPLANGI

Yönetmen Yardımcısı : TANKUT YILDIZ-NURDAN GÜR-ZEYNEP CEREN GEDİKALİ

Süre : 2 PERDE 2 SAAT 10 DAKİKA

OYUNCULAR

ALİ MERT YAVUZCAN, IRMAK ÖRNEK, MURAT GARİPAĞAOĞLU, OZAN GÖZEL, SELÇUK YÜKSEL