Yapı Kredi Yayınlarından çıkan en son yetişkin ve çocuk kitapları
 
Geçmiş Yaz Defterleri – Bulanık Defterler
 
Bir belleğin, bir zihnin usulca kendi kendisiyle konuşması, benden-içerideki ile söyleşmesi, algıdaki anlık ve küçük saptamalarla birden başka bir düzleme sıçrıyor. Anlık olan algının yavaşça ve Proust’a özgü “memoire involanter” ya da Türkçesiyle istenç dışı bellek’in bir etkinliği olarak garip bir biçimde, bir imgenin, bir hatırlama anının tamamlayıcı parçası haline dönüşmesi, hatırlama ile algı, yazı ile bellek arasındaki yer değiştirmeler; geçişmeler ağını oluşturması ve tüm bunların bizim düz yazımızda eşi olmayan bir ustalıkla yazı’ya dönüştürülmesi… Geçmiş Yaz Defterleri işte tastamam bunu başarıyor!
V. B. Bayrıl
 
Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Hilmi Yavuz’un yazdığı Geçmiş Yaz Defterleri – Bulanık Defterler’i tekrar okuyunca, kendi modernliğini yaratan bir adamın anlatısı olduğunu fark ettim. Modernliği derken […] kendi bilincine sahip çıkma iradesini kast ediyorum. Varoluşsal bir yolculuk. Bilincini sorguluyor, arzularını ve özlemlerini inceliyor, fakat rastgele yapmıyor bunu, her şey özenle kurgulanmış. Modern insan, kimliğini oluştururken kendini kurgular da bir ölçüde, budur modern olmak, öte yandan dili adamakıllı zorlar, neredeyse tersyüz eder, dili zorlamaktır aynı zamanda modernlik, dolayısıyla bu süreç hem oyundur hem çiledir, hem düşüncedir hem imge, sonuçta Hilmi Yavuz diye bir kişi çıkartır önünüze.
Nilüfer Kuyaş
Geçmiş Yaz Defterleri –
Bulanık Defterler
173 Sayfa, 15 TL
Yapı Kredi Yayınları
 
————————————————
 
Haberini Alayım, Yeter
 
 
Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Haberini Alayım, Yeter Stalin Rusya’sının kuzey ucundaki çalışma kamplarından birinde, Peçora’da Gulag hükümlüsü olarak bulunan Lev Mişçenko ile Moskova’daki kız arkadaşı Svetlana İvanova’nın birbirlerine 1946 ile 1954 yılları arasında gönderdikleri mektuplara dayanılarak yazılmış gerçek bir aşk ve hayatta kalma hikayesi. Gulag sansüründen geçmeden çalışma kampına gizlice girip çıkan bu mektuplar, Stalin dönemi dehşetinin iki sıradan Rus’un hayatını nasıl etkilediğine ve birbirlerine olan aşklarının onları nasıl ayakta tuttuğuna ilişkin benzersiz bir kayıt oluşturuyor.
“Olağanüstü bir hikaye… Figes bize Stalin Rusya’sının tüyler ürpertici duygusunu yaşatıyor… Bir umut, direnç, cesaret ve aşk masalı bu.” 
The Times
“Haberini Alayım, Yeter kesinlikle kendi türünün en aydınlatıcı, en sıcak ve en ayrıntılı anlatımı. İki kişinin çaresizlik ve kötülük karşısındaki zaferinin gerçekten ilham verici bir hikayesi.” 
Russian Life Magazine
“Büyüleyici bir tarihsel döküm olduğu kadar harika bir aşk hikayesi.”
Sunday Express
Haberini Alayım Yeter
Orlando Figes
Çeviren: Nurettin Elhüseyni
284 Sayfa, 25 TL
Yapı Kredi Yayınları
 
———————————————–
 
İnan Çetin’den bir dönem romanı
Uzun Bir Ömür İçin Uzun Bir Elbise
 
 
Bin Yapraklı Lotus ve İçimizdeki Şato adlı öykü kitaplarından sonra İblisname adlı romanıyla tanınan, günümüz edebiyatının kendi dünyasını kurmuş yazarlarından İnan Çetin, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni romanı Uzun Bir Ömür İçin Uzun Bir Elbise’de Türkiye’nin çok uzak olmayan bir tarihine, 1940’ların İstanbul’una götürüyor okuru.
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında, Haliç kıyısındaki Balat semtinde, müzisyen bir Türk genciyle Musevi bir kız arasındaki ilişki, nişanlılıktan evliliğe doğru giderken hızla dramatik bir öyküye dönüşüyor. Lina ile Fuat, dünya savaşırken kendi savaşlarını veriyor, farkında olmadan da birbirleriyle savaşıyorlar. Saklı duygular, gizli düşünceler, karşı hamleler, sevinçler, kıskançlıklar, kederler ve kadere teslimiyetler arasında aşkın gelgitleri yaşanıyor.
 
İnan Çetin, toplumsal ve tarihsel bir çerçevenin içine metaforlu, simgeli, muammalı ve aslında “felçli” bir aşkın manzarasını ustalıkla yerleştiriyor.
 
Uzun Bir Ömür İçin Uzun Bir Elbise’de tutkunun dili yeniden biçimleniyor.
 
İnan Çetin 1966 yılında doğdu. İlk ve ortaokulu Tunceli’de, liseyi İstanbul’da okudu. AÜ İktisat Fakültesi’nde Kamu Yönetimi okurken kütüphanecilik, kitapçılık, yayıncılık işleriyle uğraşmaya başladı. Kütüphanecilik ve kitapçılık yaptığı dönemde tarih, felsefe, teoloji, sanat tarihi ve resim alanlarında özel dersler aldı. Çeşitli dergilerde inceleme ve eleştiri yazıları da kaleme alan yazarın Doğu Öyküleri başlıklı bir öykü seçkisi ve Mevlana Kimdi? adlı bir de çocuk kitabı var.
Roman: İblisname – Bir Hayalin Gerçek Tarihi (2007), Uzun Bir Ömür İçin Uzun Bir Elbise (2013).
Öykü: Bin Yapraklı Lotus (2003), İçimizdeki Şato (2005).
 
 
Uzun Bir Ömür İçin Uzun Bir Elbise
İnan Çetin
197 Sayfa, 14 TL
Yapı Kredi Yayınları
 
——————————————————————–
 
 
Yavuz’un Kavgası
 
 
Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan H. Erdem Çıpa’nın yazdığı Yavuz’un Kavgası, tarihçiliğimizde “Yavuz” lakabıyla anılagelmiş olan I. Selim’in padişahlığıyla sonuçlanan tartışmalı saltanat mücadelesini incelerken, bu âsi şehzadeye taht kavgasını kazandıran birincil askeri ve siyasi gücün “merkezdeki” (İstanbul) yeniçerilerden ziyade “taşradaki” (Rumeli) beyler ve idari amirlerden müteşekkil olduğunu vurguluyor.
 
Gerek siyasi bir aktör olarak Selim’in sosyal, siyasi ve askeri şahıs ve toplulukları harekete geçirmek için uyguladığı stratejiler, gerekse Selim’e destek olanların toplumsal bileşiminin irdelendiği bu çalışmada 15. ve 16. yüzyılda İslamî ilke ve söylemlere dayalı bir siyasi oluşum olan Osmanlı devletinde bir hükümdarın saltanatının nasıl teşekkül ettiği ile ilgili önemli ipuçları sunuluyor.
 
Yavuz’un Kavgası
H. Erdem Çıpa
245 Sayfa, 22 TL
Yapı Kredi Yayınları
 
——————————————————
 
ÇOCUK KİTAPLARI
 
Her Güne Bir Deney
 
Hayalet mürekkep nasıl yapılır? Buzdolabı olmadan dondurma nasıl yapılır? Sayılarla sihirbazlık nasıl yapılır? Parmak izi nedir? Tüm bu soruların cevabı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Her Güne Bir Deney’de…
 
 
Rüzgâr, dolu, şimşek, yağmur gibi atmosfer olayları nasıl oluşur? Bitkiler nasıl büyür? Merak ettiğiniz birçok doğa olayını evde bulabileceğiniz basit malzemelerle kendiniz deneyerek, görerek ve izleyerek öğreneceksiniz. İlginizi çeken konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz deneylerin yanındaki kutucukları da okuyabilir, merakınızı giderebilirsiniz. Üstelik çizimler de sizi çok güldürecek.
 
Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Her Güne Bir Deney, bütün ailenin katılabileceği deneylerle dolu, eğlenceli bir kitap!
 
 
Her Güne Bir Deney
Derleyen: Anita van Saan
Resimleyen: Dorothea Tust
Çeviren: Esen Tezel
248 Sayfa, 25 TL
Yapı Kredi Yayınları
 
—————————————————
 
Stephen Hawking
Herkül’ü Döver
 
Çocuk edebiyatımızın en sevilen yazarlarından Yalvaç Ural bu kez yine Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Stephen Hawking Herkül’ü Döver kitabında denemeleriyle karşımızda: Birbirinden önemli sorulara hem kahkaha dolu hem de düşündürücü yanıtlar bulan Yalvaç Abi,  büyüklerin içinde gizli küçük çocuğa ve küçüklerin içindeki büyük insana dokunuyor.
 
 
*“Şaka” nedir, ne değildir; kimlere, nasıl yapılır?
*Noktalama işaretlerini bilmek bize ne kazandırır?
*Solaklarla sağaklar hangi noktalarda ayrılır?
*Anne babadan “para sızdırmanın” 
uygun zamanı nasıl ayarlanır?
 
Stephen Hawking
Herkül’ü Döver
113 Sayfa, 10 TL
Yapı Kredi Yayınları
 
——————————–
 
Bilgin Adalı’dan Bencil Dev – Nar Tanesi
 
Perde açılıyor!
Mutluluk paylaşıldıkça çoğalır! Gerçek sevgi ne engel tanır ne de 
bir koşula bağlıdır!
 
Birbirinden güzel hikâyeleriyle çocukların kalbinde taht kuran Bilgin Adalı’dan, insan olmanın erdemlerine ve sevginin gücüne dair iki unutulmaz oyun: “Bencil Dev” ve “Nar Tanesi”… Bilgin Adalı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Bencil Dev – Nar Tanesi’nde cennet gibi bir bahçeye sahip olan ama bu güzelim bahçeyi orada oyunlar oynayan çocuklarla paylaşmak istemeyen Bencil Dev’in, sonunda çocukların “Dev Dedesi” olup çıkmasını anlatıyor! Bu da bir şey mi? Küçücük bir nar tanesi, gerçek sevginin sembolü haline gelir! Nasıl mı? “Bilgin Dede”nin sahnesine buyurun!
 
BİLGİN ADALI
Bilgin Adalı 1944 yılında Safranbolu’da doğdu. Televizyon için
belgesel filmler, kültür ve sanat programları, çocuk ve gençlik programları hazırladı. Üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı; reklam yazarlığı, yaratıcı yönetmenlik yaptı. Çocuklar için pek çok kitap yazdı. 2012 yılında hayata gözlerini kapadı.
 
 
Bilgin Adalı’dan Bencil Dev – Nar Tanesi
Bilgin Adalı
192 Sayfa, 16 TL
Yapı Kredi Yayınları