Yırtık Uçurtma üçüncü kez göklerde…
 
Anadolu Rock tarzının gözdesi “Yırtık Uçurtma” yayınladığı “Yırtık Uçurtma 3, Yeni Nefes” isimli son albümüyle sevenleriyle buluştu. Yıllardır başarıyla icra ettiği Anadolu Rock tarzına getirdiği farklı yorumuyla son dönemlerde çıkışı yakalayan grup, kendi bestelerinin de yer aldığı on parçalık albümünü Anadolu Müzik Yapım etiketiyle yayınlayarak listelerdeki yerini aldı.
 
Modern Rock müziğin sesleriyle, yaşadığımız topraklara özgü kültürel ve müzikal motifleri başarılı bir şekilde sentezleyip, kendine has yorumu ile Anadolu Rock tarzını temsil eden grup Ekim 1996’da kuruldu. Kendi besteleri, başarılı “cover”ları, kendine has yorumu ve kişilikli tavrıyla kendi tarzını oluşturdu. Sahnedeki samimi diyalogları ve içtenliği ile de kendini sevdiren Yırtık Uçurtma, coşkulu ve enerjik sahne performansıyla Türkiye’nin bir çok şehrinde verdiği çok sayıda konser ile beğeni topladı.
 
Grup, “Hala Yalnız sen” adlı parçalarına dizilerin başarılı oyuncusu Arda Kural, sinema sanatçısı Çetin Yeltekin ve 2009 Miss Model Of World ikincisi Derya Çimen’in rol aldığı ve Osman Beltekin’in yönetmenliğini yaptığı başarılı bir videoklip çekti.
 
Albümde dikkat çeken ve beğeni toplayan bir diğer eser de, Yırtık Uçurtman’nın kendi tarzında yeniden düzenlediği, daha önceleri usta sanatçı Edip Akbayram’ın sesinden dinlediğimiz, Türk Müziği’ne sayısız başyapıt kazandırmış usta besteci Ethem Adnan Ergil’in ünlü bestesi “Hava nasıl oralarda”.
 
Vokalde Alper Yazıcı, elektrogitarda Yaren Karahasan, basgitarda Alper Akın ve davulda Şenel Aytaş’ın yer aldığı grubun üyeleri müzikle bütünleşen hayatlarıyla dikkat çekiyor. Lise ve üniversite yıllarında müzik merakı ile başlayan serüven, profesyonel boyutta devam ediyor.
 
Türkiye’nin bilinen birçok grubu ve sanatçısıyla aynı sahneyi paylaşan Yırtık Uçurtma, Anadolu Rock tarzının duayeni; Cem Karaca, Moğollar, Erkin Koray gibi isimlerle de yıllar içerisinde onlarca kez aynı sahneleri paylaştı. Yırtık Uçurtma ayrıca, Yavuz Çetin anısına yayınlanan “Gitarın Asi Çocukları” albümünde “Çığlık” isimli parçasıyla, Cem Karaca, Kazım Koyuncu, Cahit Berkay ve Serdar Öztop gibi ustalarla birlikte yer aldı.