Müzik alanındaki bu yılki Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, bugün doğum günü kutlanan Ahmet Kaya’ya verildi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye’nin kültür ve sanatının yüceltilmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişi veya kurumlara, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla farklı sanat dallarında veriliyor.

Kasım 2000’de henüz 43 yaşında Paris’te kalp krizi sunucu vefat eden şarkıcı ve besteci Ahmet Kaya, Malatya’da 1957’de bugün dünyaya gelmişti. Kaya, siyasi görüşleri nedeniyle 1990’ların sonunda kamuoyu tarafından tartışılmıştı. 1999 yılında Magazin Gazetecileri Derneği’nin ödül töreninde “Yeni albümümde Kürtçe şarkı söyleyeceğim” demesi üzerine protesto edilen sanatçı aleyhinde kampanya başlatılmış, özellikle medya tarafından hedef gösterilmişti.

Hürriyet Gazetesi’nde çıkan haberde, sanatçının 1993 yılında Berlin’de Kürt İşadamları Derneği’nin gecesinde çekilmiş bir fotoğrafına yer verilmiş ve bunun üstüne İstanbul DGM tarafından hakkında yürütülen soruşturma sonucunda dava açılmıştı. Aynı yılın Haziran ayında da Kaya, Paris’e yerleşmişti. 2000 yılında Kaya gıyabında 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yorumlar için www.nediyor.com tıklayınız