Uludağ’da teleferik projesi kapsamında ağaçların kesilmesine karşı açılan davada yürütme durduruldu.

Uludağ’da teleferik yapımında ağaçların kesilmesine karşı Doğa-Der ve Bursa Barosu Çevre Komisyonu’nun açtığı davalar hakkında yürütmenin durdurulması kararı verildi. Projenin yürütmesinin durdurulması, Bursa muhalefeti tarafından Heykel’de yapılan bir basın açıklaması ile halka ve kamuoyuna duyuruldu.

Uludağ’da proje kapsamında kesilen ağaçlardan resimlerin ve doğal tahribatın basın açıklamasında Uludağ’a Dokunma Platformu adına Ayhan Kazancı bir konuşma gerçekleştirdi.

Ayhan Kazancı açıklamasında:

Faunasıyla onlarca hayvana, florasıyla yüzlerce bitkiye ev sahipliği yapan, ekosistemi ile sadece Bursa’ya değil tüm Güney Marmara’ya hayat veren Uludağ’ın rant çevrelerinin insafına bırakıldığını söyleyen Kazancı, doğadan ve özgür insandan yana olanların sesinin idare mahkemesi tarafından duyulmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. Kazancı, tüm yaşam savunucularının otellerden, günübirlikçilerin yarattığı pisliklerden, suyunu şişeleyenlerden korumak için mücadeleye çağırdı.

Basın açıklamasının ardından Orhangazi Parkı’nda sergilenen teleferik vagonlarına yürüyüş yapıldı. Yürüyüşte vagonların üzeri sergi resimleriyle kapatıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=exB3_kIesuE