Post-punk’ın öncü oluşumlarından Wire ve Festival XXF Very Very French’in açılışını yapacak olan Moriarty Türkiye’de İlk Kez Babylon’da!

30 Ekim & 1 Kasım 2013 Babylon

Avangard duruşlarıyla Sonic Youth, R.E.M, Manic Street Preachers, New Order ve pek çok kült gruba ilham veren, türünün son temsilcilerinden Wire 30 Ekim akşamı Türkiye’deki ilk performansını vermeye hazırlanıyor.

Colin Newman’ın başını çektiği Wire, özellikle 1970’lerin sonuna doğru İngiltere’de başlayan punk akımın öncü isimlerinden biri oldu. Punk’a dışarıdan bakarken kendini yenileyerekbir adım ötede tutmayı başaran Wire, ilk albümleri Pink Flag’den itibaren punk’tan post-punk’a evrilen tarzlarıyla ve avantgard duruşlarıyla müzik tarihinde önemli bir noktaya sahip.

Fransa, Amerika, İsviçre ve Vietnam’dan beş müzisyenin oluşturduğu Moriarty, müziğini country ve blues temelleri üzerine kuruyor. Adını Jack Kerouac’ın kült eseri Yolda romanındaki Dean Moriarty karakterinden alan Moriarty, 2007 yılında yayınladığı ilk albümün başarısının ardından kısa sürede sadece Fransa’da değil, dünya çapında da bilinen bir isim hâline geldi. Festival XXF – Very Very French’in açılışını yapacak olan grup, vokalistleri Rosemary Standley’nin güçlü sesiyle sıradışı hikâyelerini 1 Kasım gecesi bizlere bu sefer sahneden anlatacak.