VENEZÜELLA TERESA CARREÑO GENÇLİK ORKESTRASI
10 Haziran Salı | Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi | 20.30

39 yıl önce José Antonio Abreu tarafından sadece 12 çocukla başlayan El Sistema bugüne kadar iki milyondan fazla çocuğun yararlandığı dünyaca bilinen en büyük sistemlerden biri oldu. José Antonio Abreu’nun hayata geçirdiği projenin sonucunda bugün Venezüella’nın dört bir yanına yayılmış 286 akademik merkezde büyük çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşayan dört yüz binin üzerinde çocuk müzik eğitimi alıyor.

El Sistema’nın içinden yetişmiş yeteneklerden biri olan müzik direktörü Christian Vásquez’in yönetimindeki 240 kişilik Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası, müziğin gücüne duyulan inancı tazelemek için 10 Haziran Salı günü Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde olacak.

Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası, Simon Bolivar Müzik Vakfı’nın orkestra eğitim programının en öne çıkan bileşenlerinden biri. Bugüne kadar Claudio Abbado, Simon Rattle, Gustavo Dudamel, Krzysztof Penderecki, Plácido Domingo, Yo-Yo Ma, Juan Diego Florez ve Itzhak Perlman gibi çağımızın en saygın şefleri ve solistleriyle konserler veren topluluk Bonn Beethoven ve Salzburg festivallerinin yanı sıra Viyana Konzerthaus, Berlin Filarmoni Salonu, Amsterdam Concertgebouw’da yer alarak, dinleyicilerini kendilerine hayran bıraktı.

Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası konseriyle vesilesiyle konser öncesinde ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilecek. El Sistema’nın kurucusu Jose Antonio Abreu ile Avrupa’daki El Sistema oluşumlarının temsilcilerinin katılacağı panel 10 Haziran Salı günü Martı İstanbul Hotel’de 14.30-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

El Sistema’nın Türkiye’deki en iyi örneklerinden, 2005 yılında Mehmet Selim Baki ve Yeliz Baki tarafından kısıtlı imkânlara sahip çocuklara müzik eğitimi vermek ve barışın sesini müzikle duyurmak amacıyla kurulan Barış İçin Müzik Vakfı da etkinliklere katılacak. Barış İçin Müzik Vakfı, 2012 yılında El Sistema’nın Avrupa ayağını oluşturan Sistema Europe tarafından en iyi uygulamalar arasında gösterildi. Barış İçin Müzik Orkestrası, 19.00-19.30 saatlerinde Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nin Büyük Salonu’nda,  Barış İçin Müzik Korosu ise 19.30-20.00 saatleri arasında Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nin Mini Amfitiyatrosu’nda konserler verecek. İKSV, Barış İçin Müzik Vakfı’nın 2013 yılından itibaren Kurumsal Partnerliğini de üstleniyor.