VENEDİK BİENALİ 55. ULUSLARARASI SANAT SERGİSİ’NİN

TÜRKİYE PAVYONU AÇILDI

Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi’nin Türkiye Pavyonu’nda, Ali Kazma’nın “Rezistans” başlıklı yeni video serisi yer alıyor. Emre Baykal’ın küratörlüğünde gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu,

1 Haziran-24 Kasım 2013 tarihleri arasındaVenedik Bienali’nin ana mekânlarından biri olan Arsenale’nin Artigliere binasındabulunuyor.  

Küratör Emre Baykal ve sanatçı Ali Kazma’nın katılımıyla 30 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen açılışta “Rezistans” uluslararası sanat dünyasına tanıtıldı. Ardından İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve TOFAŞ CEO’su Kamil Başaran’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyona birçok sanat profesyoneli, küratör, müze ve galeri yöneticisi ve sanat eleştirmeni katıldı.

Ali Kazma, beş kanallı bir video yerleştirmesi olarak kurguladığı “Rezistans”ta, bedeni hem kendi kısıtlarından kurtarıp özgürleştiren, hem de sınırlayıp kontrol altına alan müdahale ve stratejileri inceliyor. Günümüzde insan bedeni için geliştirilen söylem, teknik ve yönetim taktiklerine ilişkin kapsamlı bir araştırma niteliğindeki bu video serisi, beden üzerinde gerçekleştirilen müdahalelere odaklanıyor. Sanatçının 2005 yılından bu yana ürettiği “Engellemeler” (Obstructions) serisinin içinden genişleyen “Rezistans”, bilimsel, kültürel ve toplumsal araçlar yoluyla bedenin bugün nasıl şekillendirildiğini, bir icra alanı olarak nasıl tekrar tekrar yeniden üretildiğini araştırıyor.

“Rezistans”başlığı altında toplanan ve birlikte gösterilerek tek bir yerleştirmenin kurgusunda birbirlerini bütünleyen bu videolar, materyal bedenin inşasını üç ayrı katmanda incelemeye alıyorlar. Bunların birincisi bedeni kuşatıp onu hem dış dünyadan ayıran, hem de bedenin dünyayla iletişimine aracı olan yüzey, yani deri. Ali Kazma derinin altında kalan, bedeni hem bir arada tutup hem de her an dağılıp yok olmasına yol açabilen‘et’in alanına da iniyor. Üçüncü bir katman ise, bedeni kuşatıp onu devamlı kontrol ve terbiye altında tutan mekânlar, ya da mimari kabuklar.

Yaklaşık bir yıl boyunca, dünyanın çeşitli yerlerinde, farklı mekânlar ve öznelerle birlikte çekimler gerçekleştiren Ali Kazma’nın kaydettiği mekânlar arasında Paris’te bir film seti, Sakarya’da birhapishane, İstanbul’da bir okul ve bir ameliyathane, Amerika’da bir ‘cryonics’ merkezi, Berlin’de robot üretim ve deneylerinin yapıldığı bir üniversite, Lozan’da bir genetik araştırma laboratuarı ve Londra’da bir dövme stüdyosu bulunuyor.

Projeye eşlik etmek üzere yayımlanan kitapta, küratör Emre Baykal’ın metninin yanı sıra, “Rezistans”ı oluşturan işlerden video kareleri yer alıyor. İKSV ve Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitap, serginin iletişim malzemelerinin tasarımını da üstlenen Esen Karol tarafından tasarlandı. Türkçe-İngilizce olarak basılan Rezistans başlıklı kitap, İstanbul’da ve yurtdışındaki kitapçılarda satışa sunuldu..

Fiatve Vehbi Koç Vakfı sponsorluğunda,TC Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu’nun desteğiyleveTC Dışişleri Bakanlığı ileTC Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nunkoordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı yürütüyor. SAHA Derneği, Ali Kazma’nın “Rezistans” başlıklı video serisine üretim desteği veriyor.

Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi 1 Haziran tarihinde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

24 Kasım’a kadar devam edecek Venedik Bienali’ndeMassimiliano Gioniküratörlüğünde “Il Palazzo Enciclopedico/The Encyclopedic Palace” başlıklı ana serginin yanı sıra 88 ülke pavyonu yer alıyor.

BİYOGRAFİLER

Ali Kazma

1971 yılında İstanbul’da doğan video sanatçısı Ali Kazma, 1993’te ABD’de lisans eğitimini tamamladı. Londra’da kısa bir süre fotoğraf eğitimi aldıktan sonra 1995 yılında film eğitimi almak için tekrar ABD’ye döndü. New York’taki New School Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlarken aynı zamanda öğretim elemanı olarak da görev yaptı. 2001 yılında UNESCO tarafından verilen “Sanata Destek Ödülü”ne layıkgörülen Ali Kazma, 2005 yılından beri üzerinde çalıştığı “Engellemeler” serisiyle 2010 yılında medya sanatı alanında North Rhine-Westphalia Sanat Vakfı tarafından verilen prestijli Nam June Paik Ödülü’nü kazandı. Videoları ile insan davranışları, varoluş şekilleri ve hallerini sorgulayan sanatçının çalışmalarının sergilendiği etkinlikler arasında İstanbul Bienali (2001, 2007, 2011),Tokyo Opera City (2001), Platform Garanti ve İstanbul Modern (2004), 9. Havana Bienali (2006), San Francisco Art Institute (2006), Lyon Bienali (2007) ve Sao Paulo Bienali (2012)yer alıyor. Ali Kazma, 2000 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.

Emre Baykal

Emre Baykal, 1995–2000 yılları arasında Yönetmen Yardımcılığını üstlendiği İstanbul Bienali’nde,

2000-2005 yılları arasında Yönetmen olarak görev yaptı. 2005 yılında, Fulya Erdemci’yle birlikte bir kamusal alan projesi olan “İstanbul Yaya Sergileri II: Tünel-Karaköy”ün eş küratörlüğünü üstlendi. 2007’de santralistanbul’da, “Modern ve Ötesi” başlıklı açılış sergisini yönetti. Emre Baykal’ın küratörlüğünü üstlendiği grup sergileri arasında “Haset, Husumet, Rezalet” (ARTER, 2013), “İkinci Sergi” (ARTER, 2010–2011); “Görünmezlik Taktikleri” (Daniela Zyman’la beraber; T-B A21, Viyana; Tanas, Berlin; ARTER, Istanbul, 2010–2011); “Mahrem” (santralistanbul; Kunsthalle Wien Project Space; Tanas, Berlin, 2007-2008) yer alıyor. Emre Baykal, Mona Hatoum (“Hâlâ Buradasın”, ARTER, 2012), Deniz Gül (“5 Kişilik Bufet”, ARTER, 2011), Kutluğ Ataman (“Mezopotamya Dramaturjileri”, ARTER, 2011) ve Ali Kazma’nın (“Engellemeler”, YKY Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, 2010) kişisel sergilerinin de küratörlüğünü üstlendi. Pek çok yayına ve sergi kataloğuna yazılarıyla katkıda bulunan Emre Baykal, bir Vehbi Koç Vakfı projesi olan ARTER’de Sergiler Direktörü ve Küratör olarak çalışıyor.