Kök Projekttarafından SALT iş birliğiyle yürütülen,Nisan ayından itibaren, İstanbul’un son 30 yılda aldığı göçlerin yemek kültürüne etkilerine odaklı Şehrin Gıdası konuşma programı eşlik edecek.

 

Şehrin Gıdası

8 Nisan, 15.00

SALT Galata, Atölye II-III

 

Kök Projekt’in SALT iş birliğiyle başlattığı Şehrin Gıdası konuşma programı, İstanbul’un son 30 yılda aldığı iç ve dış göçlerin yemek ve mutfak kültürüne etkilerini irdeleyecek. Özellikle, Suriye’deki savaşı takiben İstanbul’da yerleşik hayata geçen göçmenlerin üretimlerine odaklanacak olan program, çeşitli mutfak kültürleri arasında diyalog inşasını amaçlıyor.

 

Savoring Syriaprojesininyürütücüsü Dalia Mortada’nın katılımıyla gerçekleştirilecek ilk konuşmada, İstanbul’daki Suriyeli toplulukların beraberinde getirdiği yemek kültürü ile şehrin dönüşen mutfak manzaraları ele alınacak.

 

Suriyeli-Amerikalı gazeteci yazar Mortada, 2011’den bu yana İstanbul’da yaşıyor ve Culinary Backstreetsekibinde yer alıyor. Mortada’nın son projesi Savoring Syria, evrensel mutfak ve sofra deneyimleri üzerinden, Suriye ve Suriyeliler hakkında hikâyeler anlatıyor.

 

Şehrin Gıdası konuşmaları herkesin katılımına açıktır.

 GÖRSELLER

 

Şehrin Fırıncıları 1-2

Şehrin Fırıncıları’nın ikinci etkinliğinden, Aralık 2016, SALT Galata

Fotoğraf: Mustafa Hazneci

Şehrin Gıdası 1

Dalia Mortada’nın izniyle