KADINLARIN DAHA DEMOKRATİK, BARIŞÇIL ve EŞİT YAŞAMA KOŞULLARI OLMASI UMUDUYLA,

“3 KADIN BİN TURNA”

 

Bir beden tiyatrosu olarak hayata geçen “3 Kadın Bin Turna”; kadınların daha demokratik, barışçıl ve eşit yaşama koşullarına sahip olması umuduyla, 3 farklı kadının çok bilindik, bir o kadar da sarsıcı hikayelerini anlatıyor! Ayça Bildik, İrem Erkaya ve Yeşim Egemen Özaydın’ın rol aldığı “3 Kadın Bin Turna”; 28 Ocak 2014, Salı akşamı Emek Sahnesi’nde!

Daha önce yolda, okulda, otobüste, manavda, kafede, düğünde, sinemada, barda, pazarda, çarşıda, evde karşılaştığımız kadınların sadece üçü… Biri, babası yaşında adamla evlendirildiği, biri, bir gün ansızın ortadan kaybolan evladını aradığı, biri, güvenilir insanların varlığına inanıp tecavüze uğradığı için; sustular, susturuldular, susmak zorunda kaldılar. Bir beden tiyatrosu olarak hayata geçen “3 Kadın Bin Turna”; buruşturulup bir kenara atılmış kağıt parçaları gibi, yere düştüğü anda unutulan bu hayatlara dikkat çekmek için yola çıktı.

Kadınlar artık susmasın, susturulmasın, susmak zorunda kalmasın umuduyla perdelerini açan “3 Kadın Bin Turna”; Tiyatro Tatavla’nın ikinci projesi. Konsepti, rejisi ve koreografisi Arda Alpkıray’a ait olan, Eraslan Sağlam’ındanışmanlık yaptığı “3 Kadın Bin Turna”da Ayça Bildik, İrem Erkaya ve Yeşim Egemen Özaydın rol alıyor. Kostümlerini Elif Bayraktar’ın hazırladığı, ışık tasarımını Koray Erhan Doğrul’un yaptığı “3 Kadın Bin Turna”;derdini, bedensel anlatımın önde olduğu performansla tiyatro sahnesine taşıyor.

Tiyatro Tatavla;“3 Kadın Bin Turna” projesiyle, kadına yönelik şiddetle ilgili uluslar arası kamuoyu oluştururken aynı zamanda, dünyada tuhaf bir şekilde yoksunluğu hissedilen“Kadına Yönelik Şiddet Utanç Müzesi”nin İstanbul’da açılması için ön ayak olmayı hedefliyor.

28 Ocak 2014, Salı akşamısaat 20:30’daKadıköy Emek Sahnesi’nde sahnelenecek “3 Kadın Bin Turna”ya ait biletler, Emek Sahnesi gişesinden ve MyBilet’ten temin edilebilir.