Türküler şimdi “caz” halinde…
 
BURAK KAYA QUARTET- CANGOYA TÜRKÜLER
 
Türküler için acılarımızı, sevinçlerimizi, hüzün ve coşkularımızı anlattığımız, Anadolunun ortak dilidir diyebiliriz. Yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarılan bu hazine, kimi zaman bir halk şarkısı, kimi zaman bir senfoni, kimi zaman da rock parçası olarak çıkıyor önümüze. Özündeki duruluk; zamandan, kimin söylediğinden bağımsız olarak yaşatıyor türküleri. Burak Kaya Quartet ve Pınar Ayhan da “Cango’ya Türküler”albümünde herkesin bildiği ve sevdiği türküleri caz olarak yorumladılar.
 
Uzun yıllardır klasik gitar ile caz çalışmaları yapan Burak Kaya’nın usta müzisyenler Yinon Muallem (vurmalıçalgılar), Ozan Musluoğlu (kontrbas), Meriç Demirkol (soprano saksofon) ile bir araya gelerek kaydettiği “Cango’ya Türküler” albümü, uzun ve titiz bir çalışmanın ürünü. Albümde vokaller, 2000 yılında Eurovision’da Türkiye’yi temsil eden sanatçı Pınar Ayhan’a ait. Akustik bir anlayışla yorumlanan albümde dokuz türkü ve Uludere Katliamı için yazılan bir ağıt yer alıyor.
 
Okul yıllarından başlayarak çeşitli topluluklarda müzisyenlik yapan Burak Kaya, 1992 yılında Çekirdek adlıtoplulukla birlikte “Siste Yürümek” adında bir albümü yayınladı. Yine We Play sanatçısı olan Hakan Küçükçınar ile değişik mekanlarda sahne performansları gerçekleştirdiler.
 
We Play stüdyolarında Aybar Aydın tarafından kaydedilip, mikslenen albümün masteringi Alan Silverman tarafından yapıldı.
 
BURAK KAYA QUARTET ve PINAR AYHAN “CANGO’YA TÜRKÜLER”albümü, We Play etiketiyle 25 Mart 2013’te raflarda…
 
Albümde yer alan parçalar:
 
1 -) Aman Avcı
2 -) Dane Dane
3 -) Yalgızam
4 -) Uzun İnce Bir Yoldayım
5 -) Bin Cefalar Etsen
6 -) İki Keklik
7 -) Uzun Kavak
😎 Entarisi Ala Benziyor
9-) Evlerinin Önü Mersin
10-) Uludere İçin Ağıt