Türkiye  En İyi 100 Türk  Filmini Seçiyor!

Fuat Uzkınay tarafından 1914’te çekilen “Ayestefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı” adlı belgesel ile tarihi yolculuğuna başlayan “Türk Sineması” bu yıl 100. Yaşını Kutluyor! 

 Geride bıraktığı yüzyılda birçok başarılı ve gurur verici yapımı bizlere armağan eden Türk Sineması’nın en iyi 100 filmi sizin oylarınızla seçiliyor. Akademisyenler, meslek birlikleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen filmler oylamanız için sizi bekliyor. 1 Eylül’e kadar sürecek ve en iyi 100 Türk Filminin belirleneceği oylamanın sonuçları düzenlenecek özel bir gece ile kamuoyuna duyurulacak. 

 Düzenlenecek gecede seçilen “En İyi 100 Türk Filmi”ne ait afiş ve görüntüler de bir sergi ile sinemaseverlerle buluşturulacak. Ayrıca her filmden bir kostüm tekrar dikilerek kamuoyunun beğenisine sunulacak ve ardından bu kıyafetler açılacak “Ulusal Film Arşivi ve Sinema Müzesi”nde sergilenecek.

Halkın oyuna sunulan 300 film arasında Müjde Ar’ın rol aldığı ‘Ah Belinda’ ve Yılmaz Güney’in başyapıtı ‘Arkadaş’ yer aldığı gibi Şahan Gökbakar’ın ‘Recep İvedik’i de var.

Oylama için www.100yil100film.gov.tr ve www.yuzyilyuzfilm.gov.tr