Birkaç yıl önce yılda 30 milyon bilet satışı ile Türkiye’de sinemanın nasıl bir değer olup olamayacağını tartışırdık ancak bugün geldiğimiz nokta gerçekten muhteşem.  Neredeyse iki katına çıkan bilet satışıyla tam 650 milyon TL’lik bir pazar oluştu.

 

Ülkemizde, 2014 yılında yaklaşık 61 milyon adet bilet satıldı. Burada önemli olan; satılan biletlerin %60’ının yerli film biletleri olması. Avrupa’da (Fransa hariç) ABD filmlerinin ezici ağırlığı görülürken Ülkemizde yabancı (ABD ağırlıklı) filmlerin %40’larda kalışı ağır bir yenilgi,  yerli filmler açısından da ezici bir zaferdir. Üstelik 2014’te vizyona giren 465 filmin sadece 108’i yerli olmasına rağmen…

 

Bir başka deyişle 357 yabancı film, hasılatın ve bilet satışının %40’ını alırken 108 yerli film %60’nı almıştır. Bu durum 1989 yılından bu yana ulaşılabilen en yüksek seviye..

 

Türk sineması değer olma-yaratma konusunda önemli adımlar atıyor,yurt dışı festivallerde boy gösteriyor, ödüller kazanıyor, yeni genç yönetmenler çıkarıyor, yabancı filmlerin Türk oyunculara olan tercihleri artıyor…

 

Bunları düşününce Türk sineması artık sanayi olma yolunda önemli adımlar atıyor diyebiliriz.

Tabii bu kazanımların büyük bir kısmını komedi filmlerinin aldığı gerçeğini de belirtmek durumundayız. Bu, tüm dünya seyircilerinin tercihleriyle örtüşen bir durum. Bunda yerilecek bir şey yok. Türkiye’deki seyirci yavaş yavaş dramalara da gereken ilgiyi gösteriyor. Yeter ki, iş iyi yapılsın.

 

Türkiye’de film dağıtım sektörü büyük oranda yabancı şirketlerin elinde olmasına rağmen Türk filmlerinin seyirciden gördüğü büyük ilgi karşısında dağıtımcılar daha önceleri açmadığı salon kapılarını artık Türk filmlerine ardına kadar açıyor.

 

Bilet satışı ve hasılatın daha da arttırılabilmesi sinema salonlarının sayısının artması ve bilet fiyatlarının düşürülmesinden geçtiği aşikar. Bugün Türkiye’de  2287 adet salon bulunuyor. Bu salonların çoğunluğu da yabancı film şirketlerinin denetiminde.

 

Umarım bir gün Türkiye’deki tüm belediyeler kendi sinema salonları açarlar ve düşük bilet fiyatlarıyla seyirciyi sadece AVM’lerde bulunan yüksek bilet fiyatlı salonlara gitme zorunluluğundan kurtarırlar. İşte o zaman yılda 100 milyon bilet satışı ve milyar seviyesindeki hasılatları konuşuyor oluruz.

 

Bu umutlarla Türk sinemasının yeni yılını kutluyorum.

 

 

2014 yılı istatistik bilgileri Antrakt Sinema Dergisinden alınmıştır.