SETEM’in düzenlediği  “Türk Sineması Sözlü Tarih Sohbetleri”nin 13.cüsü Hülya Uçansu ile devam ediyor.

 Herkese açık olan bu etkinlik  16 Mart 2013, saat  14:30’da Setem meslek birliği konferans salonunda yapılacak.

 

Hülya Uçansu  kimdir?

Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin “Sinema Günleri” adıyla başlatıldığı 1983’ten 25. yılına kadar yöneticiliğini yapan Hülya Uçansu, 1950 Bandırma doğumlu. Orta Okulu Sankt Georg Avusturya Kız Lisesi’nde (1960-1966); liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde (1966-1971) okudu. Ardından İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1973-1977).

 1975 yılında Türk Sinematek Derneği‘nde Onat Kutlar’ın asistanlığını yaptıktan sonra, 1978 – 1980 yılları arasında T.C. Kültür Bakanlığı’na bağlı İstanbul Film Yapım Gösterim Merkezi’nde Gösterim Şefi olarak çalıştı. Uçansu, IKSV çatısı altında 1996 yılında Paris’te Georges Pompidou Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, 110 film ile Türk Sineması’nın o güne kadar dünyada yapılmış en kapsamlı toplu gösterisinin direktörlüğünü yaptı.

Uçansu, 1987 yılı itibariyle başta Venedik olmak üzere, Chicago, Montpellier, Roma, Montreal, Valladolid, Rotterdam, San Sebastian, Torino, Edinburg gibi dünyanın önde gelen festivallerinde juri üyesi ya da jüri başkanı olarak ülkemizi temsil etti. Uluslararası İstanbul Film Festivali Yöneticiliği görevi, festivalin 25. yılının gerçekleştirildiği 2006 yılı Nisan ayında son buldu. IKSV’deki görevinden ayrıldıktan sonra çalışmalarını öğretim üyesi olarak Kadir Has Üniversitesi’nde, Icra Kurulu üyesi olarak Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde sürdürmektedir.

 

SETEM nedir?

Sinema ve Televizyon Eseri sahipleri Meslek Birliği

16 Nisan 2003’te T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının “faaliyet iznini” onaylamasıyla resmen kurulmuş oldu.

Üyeleri arasında Metin Erksan, Ö. Lütfi Akad, Halit Refiğ gibi geçmiş dönemin efsane isimlerinin yanı sıra yakın dönem sinemamızın  Semih Kaplanoğlu,  Nuri Bilge Ceylan, gibi yıldız yönetmenleri bulunan SETEM, sinemamızda asıl eser sahibi Meslek Birliği olarak güçlü bir temsiliyete sahip.

SETEM Diğer ülkelerin Meslek Birlikleriyle karşılıklı anlaşmalar yapmış olmanın yanı sıra Uluslararası Asıl Eser Sahipleri Birliği  CISAC üyesidir.

Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği üyesidir.

SEK (Sanatsal Etkinlikler Komisyonu) üyesidir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destek Komisyonuna “seçici üye” yollar.

http://setem.org.tr