Öcalan’ın Nevruz’da yaptığı çağrının ardından aralarında birçok tanınmış siyasetçi, yazar, akademisyen, sanatçı ve edebiyatçının bulunduğu 300 kişiyi aşkın bir grup  ”Türk Milletine Çağrı”‘ adı altında bir metin yayınladı.

Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Prof. Dr. Bican Ercilasun, Prof. Dr. Ümit Özdağ, Prof. Dr. İskender Öksüz ve Sadi Somuncuoğlu’ndan oluşan tertip komitesi bugün Ankara Sürmeli Oteli’nde “Türk Milletinin akli selimine” seslendiklerini söyleyerek duyurdu. “Tarihin bu dönemecinde Türk Milleti adına hareket edenleri uyardıklarını” diyerek okunan çağrıda şu 3 madde yeryer alıyor:

“Aşağıda imzası bulunan bizler, Türk Milleti’nin aklı selimine sesleniyor, tarihin bu dönemecinde Türk Milleti adına hareket edenleri aşağıdaki hususlarda uyarıyoruz;

1) Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve sahibi olan Türk Milleti’nin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz.

2) Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz

3) Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayıp Osmanlı ile devam eden Türk Milleti’nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk’ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz.

Prof. Dr.Halil İnalcık, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Alev Alatlı, Hasan Celal Güzel, emekli Orgeneral Edip Başer, TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ANAP eski bakanı Yaşar Okuyan, HEPAR Genel Başkanı Osman Pamukoğlu ve DGM Eski Savcısı Talat Şalk gibi isimler de bildiriyi imzalayanlar arasında yer alıyor.

Ünlüler Nediyor?

Ufuk Uras  @UfukUras Esege sormuslar,”Gulu bilirmisin?” ” Evet, yedim, cok tatsizdi,” demis. Baris da buna benzedi. Bir turlu begendiremiyoruz sehirli eseklere. 

serdar akinan  @serdarakinan #Türkmilletineçağrı metni, imzacıları(Alev Alatlı, İlber Ortaylı, Halil İnancık,vs) ve zamanlaması açaısından önemli…

Diğer yorumlar için  aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.ne diyor.com