Bireye, varlığını tehdit ederek, yaşamını daraltan yapıyı değiştirme fikri sunan, cesaretlendiren ve egemen sistemlerin iç yüzünü görünür kılan “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”; 28 Ocak Çarşamba, Ortaköy Afife Jale Sahnesi, 31 Ocak Cumartesi, Kozzy Kozayatağı Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde.

 

Yaşadığımız hayatların asıl sahipleri olmadığımızı yüzümüze vuran ve hiç düşmeyen temposuyla adeta nefesleri kesen “5. Frank” ise, 29 Ocak Perşembe, Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde.  Oyunların başlangıç saati 20:30.

 

“5. FRANK”

Ataları kadar acımasız olamayan 5.Frank’ın zayıf yönetimini, kötüye giden banka işlerini, bundan kurtulmak için kurulan büyük planı ve karşılaşılan beklenmedik olaylar sonucunda banka yönetiminin düştüğü trajikomik durumu konu alıyor. Friedrich Dürrenmatt’ın 1960 yılında yazdığı oyunda, sevgi, iyilik, sevecenlik, acıma gibi insana özgü duyguları bütünüyle yok sayan vahşi kapitalizm; para, güç ve ölüm olguları üstünden grotesk bir dille eleştiriliyor. Modern ve dinamik reji anlayışı, tempo ve coşkusuyla, seyirciye gülmecesi bol, keyifli ve aynı zamanda sarsıcı bir tiyatro lezzeti sunan oyunun müzikleri de oyunculardan oluşan bir orkestrayla canlı olarak yapılıyor.

 

“ARTURO UI’NİN ÖNLENEBİLİR TIRMANIŞI”

Hitler’in iktidara yürüyüş öyküsü ile ünlü Chicago’lu gangster Al Capone’un öyküsü örtüştürülüyor. Oyunda, günübirlik çıkarlar adına iktidar ve sermaye sahiplerinin yasaları çiğneyerek işbirliği yaptığında; ülke siyasetinin, toplumsal düzenin onarılmaz ve geri dönülemez bir baskı rejimine dönüşebileceği gerçeği gözler önüne seriliyor. Oyuncuların yaklaşık otuz altı farklı kişiyi dönüşümlü bir şekilde oynadığı oyunda müzikler de yine akapella (insan sesiyle) olarak yapılıyor