“Her yerde öteki vardır ve her zaman olacaktır.”

 

Türkiye’de, tapusunda “Tiyatro” yazan nadir binalardan birine tiyatrosunu taşıyan Hüseyin Avni Danyal, oyuncu kadrosunda kendisinin de yer aldığı, Tiyatro Seyirlik’in yeni oyunu “Öteki”nin prömiyeri için gün sayıyor! “Her yerde öteki vardır ve her zaman olacaktır.” bakış açısıyla herkesin “Öteki” olabileceğini hatırlatan Leonie Ossowski imzalı oyunun prömiyeri, 26 Aralık 2014, Cuma akşamı saat 20:30’da, Tiyatro Seyirlik’te.

Tiyatro’nun sadece bir iş değil; bir tutku ve yaşam biçimi olduğunu belirten Hüseyin Avni Danyal’ın büyük bir özenle restore ettiği ve 198 kişilik seyirci kapasitesiyle birçok tiyatroseveri ağırlayan Tiyatro Seyirlik, şu günlerde yeni oyunu “Öteki”yi seyirciyle buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyor. Tiyatro Seyirlik’in ikinci oyunu olan ve 26 Aralık’ta prömiyeri gerçekleşecek “Öteki”de, sevilen sanatçı Hüseyin Avni Danyal da tiyatro seyircisini selamlamaya hazırlanıyor.

Her an, her insanın başına gelebilecek olan “Ötekileştirme” kavramını seyirciye hatırlatan oyunda; Danyal’ın yanı sıra, Derya Artemel, Hakan Elmasoğlu, Birgen Engin, Atilla Can Çelebi, Can Baykan, Tunç Efe, Yarkın Ünsal performanslarıyla göz dolduruyor. Seyirciyi, dün ve bugün arasında yaşanan derin bir yolculuğa çıkaran Leonie Ossowski imzalı oyunu dilimize Nesrin Kazankaya çevirirken, oyunun yönetmenliğini Güral Tonbul üstleniyor: Dekor tasarımını Tayfun Çebi’nin, kostüm tasarımını Funda Çebi’nin yaptığı oyunun ışık tasarımı ise Emrah Sürücü’ye ait. 

Sahneden, ışık sistemine, ses akustiğinden, koltuk sayısı ve konforuna, fuaye alanından kulisine kadar her şey düşünüldüğü Tiyatro Seyirlik’in ikinci oyunu “Öteki”, 26 Aralık 2014, Cuma akşamı saat 20:30’da, Tiyatro Seyirlik’te.

 

“ÖTEKİ”

Üniversite kulübünde, 1945 yılında geçen bir oyun sahnelenmektedir. “Yoksun” adlı oyununun içinde Alman ve Yahudi arasında yaşanan ötekileştirme oyunu, oyuncular arasında da ilginç bir yolculuğu beraberinde getirir. Aynı anda diğer oyuncularla Türk oyuncu arasında da bir ötekileştirme oyunu başlar. “Her yerde öteki vardır ve her zaman olacaktır” bakış açısıyla sahnelenen oyun, ötekileştirme kavramına oyun içinde oyun olgusu ile bakıyor. Her an, her insanın başına gelebilecek ötekileştirme oyunu, seyircisini de dün ve bugün arasında yaşanan yolculuğa çıkar