Sanatın İyileştici Gücüne İnanan Bir Kadro İle

“Sardunya Çiçekleri”

 

Sardunya Çiçekleri, her türlü toprakta yetişir. Bakımı kolaydır ancak değişikliklerden çabuk etkilenir, tıpkı insanlar gibi. Yetiştiği saksıya ev gibi uyum sağlar.

Büyük çoğunlukla yarınların umudu gençlere musallat olan bir lekedir uyuşturucu.  Bir kere tanıştıktan sonra kendisini yok eden bu illet, gençlikte ne hedef ne de ideal bırakır. Bir ülkenin her şeyi gençliğe bağlı değil midir ? Mutlu ve huzurlu yarınlar; ancak, akıl sağlığı yerinde, ve özgür gençlikle mümkün değil midir?  Hele kullanımının yanına bu işten rant sağlamakta girerse masum aileler nasıl ayakta kalır ?

 

Sanatın iyileştirici ve yol gösterici yanına inanarak yola çıkan Tiyatro Gürler, bu tiyatro sezonunda “Sardunya Çiçekleri” adlı oyun ile seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

 

DENEYİMLİ BİR KADRO İLE “SARDUNYA ÇİÇEKLERİ”

 

Şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler

Şimdi bana seninle bir ömür vaat etseler

Şimdi bana yeniden ister misin deseler

Tek bir söz bile söylemeye hakkım yok

 

Sardunya Çiçekleri’nin oyununun sahneye koyulmasında bir araya gelen deneyimli isimlerin de en büyük gayesi bir aile üzerinden bu yaraya parmak basmaktır.

 

Toplumsal yanı ağır basan Sardunya Çiçekleri’nin yazarlığı Elçin Gürler’e aitken, yönetmenliğini Devlet Tiyatrolarının deneyimli ismi ve İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Ayşen İnci üstleniyor. Oyunda Yasemin Tunca, Koray Kadirağa, İzzet Civril, Gözde Gülbay, Gizem Genç ve Onur Bilge yer alıyor. Dekor tasarımı Burhan Yılmaz üstlenirken, oyunun müzikleri Can Atilla’ya, müzik uygulaması ise Melikcan Zaman’a ait. Gerçekçi dokuların olduğu oyunda Sezen Aksu şarkıları da yer alıyor. Oyunda kullanılan şarkılar sosyal sorumluluk tarafı da  bu özel projede Sezen Aksu’nun izniyle kullanılıyor. Oyunun ışık tasarımı ve prodüksiyon-uygulama kısmını ise yine bir başka deneyimli isim Enver Başar üstleniyor.

 

Bağımlılığın normalleştiği, neredeyse lise çağlarına kadar kolay ulaşılabilir olduğu günümüz dünyasında “Sardunya Çiçekleri” oyunu, bu karanlık dünyayı  sıradan bir aile üzerinden incelemektedir. Oyunda, gerçek mutluluğun ve bir çatı altında aile olmanın zorluğu güncel bir dil ile işlenmiştir.

YOZLAŞAN DEĞERLERİN ELEŞTİRİSİ  “SARDUNYA ÇİÇEKLERİ”

Sardunya Çiçekleri, her türlü toprakta yetişir. Bakımı kolaydır ancak değişikliklerden çabuk etkilenir, tıpkı insanlar gibi. Yetiştiği saksıya ev gibi uyum sağlar.

 

Toplumsal bir yaraya parmak basan Sardunya Çiçekleri’nin konusu ise kısaca şöyle; Çiçeklerine bir inci gibi bakan Gönül ve babası Sefa Bey’in sıradan hayatları, geçim sıkıntısını aşma çabasıyla geçmektedir. Petek ve Nimet’se kolay yoldan değiştirecekleri bir hayatın hayalini kurmaktadır. Ailesini yıllar önce terk eden İbrahim, bir gece vakti geri döner. Amacı elindeki maddeleri satıp kısa süre içerisinde yeni bir hayata başlamaktır. İbrahim’in planına babasının genç eşi Nimet’te dâhil olunca orta halli bu ailenin fertleri hiçte beklemedikleri olayların içinde bulacaktır kendilerini…

ŞİMDİ BU KABA YENİ BİR ÇİÇEK Mİ KOYMALI ? YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLUR MU, NE DERSİN ?

 

SARDUNYA ÇİÇEKLERİ

 

Yazan: Elçin Gürler

Yöneten ve Dramaturg: Ayşen İnci

Dekor Tasarım: Burhan Yılmaz

Işık Tasarım: Enver Başar

Müzik: Can Atilla

Müzik Uygulama: Melikcan Zaman

Asistan: Gizem Genç

Işık Uygulama: Bülent Yalçın

Oyuncular: Gizem Genç ,Gözde Gülbay, İzzet Civril, Koray Kadirağa, Onur Bilge, Yasemin Tunca

Sanat Yönetmeni: Elçin Gürler

Prodüksiyon Uygulama: Enver Başar