Abaz Hado

“Tiran’da Yağmur”

04.04 / 05.05.2016

Gallery Art and Life

Arnavut sanatçı Dr.Abaz Hado “Tiran’da Yağmur” sergisi ile ilk kez İstanbul’da…

 

Plastik sanatların farklı disiplinlerinde eserler üreten Dr. Abaz Hado, ‘’Tiran da yağmur’’ temalı linol baskı eserleri ile ilk kez Gallery Art&Life’ da sanatseverler ile buluşuyor.

 

Sanatçı kimliğinin yanı sıra aktif politik kimliği ile Arnavutluk Kültür Bakanı Yardımcılığı görevini tamamladıktan sonra 2015 yılı itibari ile Tiran Belediye Başkanı Yardımcılığı görevini yürüten Dr.Abaz Hado’nun sergisi İKASD ( İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği) Türkiye Arnavutluk Kültürlerarası Sanat Diyalogları kapsamında 4 nisan / 5 mayıs 2016 tarihleri arasında sergilenecektir.

 

Serginin Küratörü Beste Gürsu, Dr. Abaz Hado’nun eserlerindeki güçlü algıyı ‘‘… yağmur altında, kilisenin çanını çalan papaz, caminin minaresinde akşam ezanını okuyan imam, koşuşturan erkek, kadın, çocuk… Kimi şemsiyeli, kimi şemsiyesiz. Hepsi biraz ıslak… Ama hepsi de aynı şehre, Tiran’a ait. Hiçbir eser onunkiler kadar yalın anlatmaz o şehri; hiçbir yüz onun çizgilerindeki kadar doğal bakmaz sağanak altında.

 

Linolyum’un üzerine Tiran’ı, insanlarını, yağan yağmuru sabırla işler Abaz Hado. Mürekkebi yüklerken linole, siyahın en koyusu, beyazın en safına karışır. Boyası kağıda dokununca’da ‘’Tiran’da yağmur’’ yağar. Sınırları, sözleri aşar, …. ‘’ diye anlatmaktadır. Sergi tasarımı Sinan Eren Erk tarafından gerçekleştirilen sergi 5 mayıs 2016 tarihine kadar Gallery Art&Life da izlenebilir.

 

Dr. ABAZ HADO

1983 yılında Instituti I Larte e Arteve’de Anıtsal Resim bölümünde lisansını tamamladı. 1986 yılında Instituti I Larte e Arteve’de Sanat Eleştirmenliği programında yüksek lisans yaptı. Qendra e Studimeve Albanologjike’de doktorasını tamamladı.

 

1983 – 1997 tarihleri arasında Liceu Artistik “Jan Kukuzeli” ‘de Yüksekokul Öğretim Görevlisi olarak görev yapan sanatçı, 1997 – 1999 yıllarında Instituti i Larte i Arteve’de Misafir Profesör olarak eğitim verdi. 2002 – 2005 tarihlerinde Galeria Kombetare e Arteve’de Yönetici ve Genel Müdür olarak görevine devam etti. 2005 – 2007’de EDISUD SPA Gazeta Shqiptare’de Tanıtım Müdürlüğü yaptı. 2009 yılında Qendra Kulturore e Forcave te Armatosura’da Sanat Yöneticiliği görevine bir sene devam etti. 2012’de Ministria e Turzimit, Kultures, Rinise dhe Sporteve’de Kültür Bakanı Yardımcılığı yapan sanatçı, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

ARTandLIFE Gallery/Project/Production

 

Güneşli Sokak No:33 Cihangir Beyoğlu, 34433 İstanbul