The Post Sinemalarda

Başarılı yönetmen Steven Spielberg ile usta oyuncular Meryl Streep ve Tom Hanks'i bir araya getiren "The Post",  Amerikan halkının Vietnam Savaşı'na bakış açısını önemli ölçüde etkileyen Pentagon belgelerinin ortaya çıkarılma sürecini ele alıyor.

"Bazı insanlar rekabeti ve tartışmayı sever, keşke ben de sevsem ama sevmiyorum. Ama bir yola girdiğiniz zaman ilerlemeniz gerek. Pes edemezsiniz."

Katharine Graham - The Washington Post yayımcısı

The Washington Post'un ilk kadın yayımcısı Katharine Graham (Streep) ve azimli genel yayın yönetmeni Ben Bradlee'nin (Hanks), otuz yıla yayılan ve dört ABD başkanının yer aldığı, hükümet sırlarının örtbas edilmesiyle ilgili haberler yapan The New York Times'la arayı kapatmak için alışılmadık bir ortaklık kurmasını konu alan, Meryl Streep ve Tom Hanks'in oynadığı gerilim-dram filmi The Post'un yönetmenliğini Steven Spielberg yapıyor. İkilinin, uzun zamandır saklanan gerçekleri gün yüzüne çıkarmak için kariyerlerini ve özgürlüklerini riske atarken farklılıklarının da üstesinden gelmesi gerekiyor.

 

 

PENTAGON BELGELERİ NEDİR?

 Mart 1971'de New York Times muhabiri Neil Sheehan, çok gizli, hükümetin sırlarını ortaya döken 7000 sayfalık bir raporu ele geçirdi. O zamanki ABD Savunma Bakanı Robert McNamara'nın emriyle aslen 1967'de hazırlanan belgenin "ABD'nin Vietnam'daki Karar Verişinin Tarihi, 1945-66" gibi alelade bir başlığı vardı.

 Fakat her ne kadar zararsız gibi gelse de, rapor, bugün bile yankıları devam eden bir şok dalgası yarattı. Çok yakında Pentagon Belgeleri olarak bilinecek bu belge, karanlık bir sırrı açığa çıkarıyordu: Truman'dan Eisenhower'a, Kennedy'den Johnson'a dört başkanlık yönetimine yayılan Vietnam'daki ölümcül savaşla ilgili engin, geniş kapsamlı aldatmacaları.

Pentagon belgeleri, söz konusuh her başkanın, Vietnam'daki ABD operasyonlarıyla ilgili halkı sürekli olarak yanlış yönlendirdiğini ortaya koydu. Hatta hükümet barış peşinde olduğunu söylediğinde bile, perde arkasında ordu ve CIA gizliden gizliğe savaşı genişletiyordu. Belgeler, suikastlar, Cenevre Sözleşmesinin ihlalleri, hileli seçimler ve Kongre karşısında söylenen yalanlara dair delillerle dolu, karanlık bir tarihi gözler önüne serdi.

Bu ortaya çıkanlar, orduya yazılan pek çok Amerikan askerinin hâlâ her an ölüm tehlikesi yaşadığı bir zamanda bomba etkisi yarattı. Nihayetinde, ABD'nin 1975'te çekildiği Vietnam Savaşı, 58 bin 220 ABD askerinin hayatına mal oldu ve bir milyonu aşkın kişinin doğrudan hayatını kaybetmesine yol açtı. Pentagon Belgeleri, pek çocuğunun ölümüne sebep olan aldatmacaları ifşa etti.

The New York Times'ın Pentagon Belgeleri haberinin ardındaki kaynak, devlet destekli RAND şirketinde çok iyi bir ordu analistiyken muhbir olan Daniel Ellsberg'dü. Kendisi, ilk etapta bu gizli çalışmaların yazılma sürecinin bir parçasıydı. Ellsberg, deniz piyadeliği yapmış ve ABD Dış İşleri Bakanlığı'yla iki yıl Vietnam'da çalışmıştı.

 

1969'da, askerleri savunmak adına Ellsberg ve RAND'den iş arkadaşı Anthony Russo'yla birlikte Pentagon Belgeleri'nin yedi bin sayfasının fotokopisini aldı. Ellsberg kendi içinde bunu vatanseverlik olarak görse de, bazıları ona "Amerika'daki en tehlikeli adam" diyecekti.

 

Yorum Yaz