Melih Esen Cengiz ile son romanı “Terkedilmiş Manalar Cenneti” üzerine konuştuk. Esen Cengiz Romanının nasıl ortaya çıktığını, esinini etkileyen faktörleri, Romanın Fenerbahçe ile olan ilgisini, Efsanevi  Türk casusu İngiliz Kemal’in rolünü,  İstanbul İşgal Komutanı Harrington’ın kızı Emma ve Fenerbahçeli futbolcu Zeki Rıza Sporel’in kardeşi Kamil arasında doğan manalı aşkı anlattı.

Bu özel videoyu izlemenizde yarar var.

 

 

Melih Esen Cengiz Kimdir?

1954 yılında Ankara’da doğdu.  Çocukluğu Gönen’de geçti.  Darüşşafaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üni.İktisat Fakültesinde İktisat,  New York Syracuse Üni. İşletme öğrenimi gördü.  Uzun yıllar özel sektörde yönetici olarak çalıştı.

1992 yılında birkaç arkadaşıyla birlikte 1907 Fenerbahçe Derneği’ni kurdu. Yazmaya üniversite yıllarında senaryolarla başladı. 2009 yılında Fenerbahçe’nin ilk yüzyılını anlatan Asr-ı Fener kitabını derledi ve yayına hazırladı. 2012 yılında Bir “Osmanlı Yazı”, 2013 yılında ise “Marlene’in Yetimi” adlı romanları yayımlandı.  Amatör olarak 20. Yüzyıl tarihiyle ilgilenen yazar özellikle Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı dönemlerini çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.