5 Ocak Pazartesi 20:30 – DEM / “KUĞULAR ŞARKI SÖYLEMEZ”

DEM’in “Kuğular Şarkı Söylemez” adlı oyununda; kendi küçük dünyalarında mutlu sayılabilecek bir yaşam süren, başkalarına göre birer “kaybeden” olarak görülen dostlar, geçmişten beri yanlarında taşıdıkları fakat farkında olmadıkları bir tehlikenin beklemedik bir haberle ortaya çıkmasıyla yeniden her şeyi sorgularlar. Bir anda bu tehlikenin pençesine düşen dostlar, artık sevgilerinin sınırlarını keşfedecek ve zorlayacaklardır. Ferdi Merter’in yazdığı, Özgür Yetkinoğlu’nun yönettiği “Kuğular Şarkı Söylemez”de; Ali Murat Altunmeşe, Erçin Işık, Ayşegül Aslan, Oğuz Öztekin ve Müge Küçükyılmazlar rol alıyor.

7 Ocak Çarşamba 20:30 – ESMERAY / “KESTİRMEDEN HİKAYELER”

 

Prömiyerini Tatavla SAHNE’de yapan “Kestirmeden Hikayeler”; köşe yazarı, oyuncu, feminist, lgbt aktivisti Esmeray’ın son projesi. Sahne hayatı “Cadının Bohçası” ile başlayan Esmeray, kendisinin yazdığı “Kestirmeden Hikayeler”de yine kendisi rol alıyor.

 

8 Ocak Perşembe 20:30 – Bİ’ TAKIM OYUNCULAR / “ÜÇ KİŞİLİK AZİZLİK”

Konuşmayan, susan ‘biz’den, ezberci ‘biz’e; bürokrasi altında ezilmiş ‘biz’den, seçilmek için oy dilenen ‘biz’e, “Avrupa bize uysun” diyen ‘biz’den, basiretsiz, cahil önderler olan ‘biz’e… Bizden başlayıp bize bizi anlatıyor Aziz Nesin. Anlatıyor anlatmasına ama, baktık ki bizim bizden haberimiz yok, en iyisi bizi bize biz anlatalım dedik ve Aziz Nesin’in izleyeceğiniz (ya da izlediğiniz) bu hikâyelerini oyunlaştırdık. Biz bize, bizden size, sizden bize büyüyen hikâyelerle ördüğümüz bu gülmeceyi keyifle izlemek, izledikçe gülmek, güldükçe eğlenmek de size düşüyor. Daha fazla içli dışlı olmayalım, değil mi?

Bi’ Takım Oyuncular’ın sahneye koyduğu, Yusuf Sarıkaya’nın oyunlaştırdığı ve yönettiği “Üç Kişilik Azizlik”te Yusuf Sarıkaya, Toygan Balkanlı ve Orkun Eker rol alıyor.

 

9 Ocak Cuma 20:30 – TİYATRO TATAVLA / “3 KADIN BİN TURNA”

3 kadının, birbirleri içinden geçen hikayesini anlatan beden tiyatrosu “3 Kadın Bin Turna”; kadınlar artık susmasın, susturulmasın, susmak zorunda kalmasın umuduyla hayata geçirildi. Bir “çocuk gelin”, çocuğunu kaybetmiş bir anne ve çocuksu umutlarla çıktığı yolculukta tecavüze uğramış bir kadın… Susturulmuş, ezilmiş, duyguları hapsedilmiş bu üç kadının çok bilindik, bir o kadar da sarsıcı hikayeleriyle tiyatro severleri derinden etkileyen oyunda; Ayça Bildik, İrem Erkaya ve Yeşim Egemen Özaydın rol alıyor. Eraslan Sağlam’ın danışmanlık yaptığı “3 Kadın Bin Turna”nın konsepti, rejisi ve koreografisi ise Arda Alpkıray’a ait.

11 Ocak Pazar 18:00 – TİMİS OYUNCULARI / “BEDREDDİN”

Tekrar tekrar yazılan hikayeler… İnsan bu kadar unutabilir mi? Bu mümkün mü? Bedreddin’in ve Börklüce Mustafa’nın hikayesi… Emin olunamayan bir tarih, emin olmaya pek de ihtiyaç duymayan anlatıcılar.

“Bedreddin”, farklı metinlerden derlemelerle beraber TİMİS Oyuncuları tarafından tekrar yazıldı; Nazım Hikmet’in “Şeyh Bedrettin Destanı”, Durali Yılmaz’ın “Şeyh Bedreddin”, Yılmaz Gruda’nın “Börklüce Mustafa” ve Yılmaz Karakoyunlu’nun “Serçe Kuşun Sonbaharı” eserleri referans alınarak hazırlandı.

Selçuk Mert’in yönettiği, Canan Kardeş, Muhammed S. Özçelik ve Ozan Fırat’ın oynadığı oyunun müzik kadrosu; Bihter Denizci, Burcugül Kaya, Esmani Kılıç, İsmail Cem Kaba ve Merve Giray’dan oluşuyor.

 

Bilgi için: biletix.com   tiyatrotatavla.com   Firuzağa Mah. Taktaki Yokuşu  No: 2B Cihangir/Beyoğlu  0 212 233 52 30 – 0 538 371 87 92