Avrupa Tasarım Organizasyonu tarafından bu yıl İstanbul’da düzenlenen, 9. Avrupa Tasarım Konferansı ve Ödülleri Töreni, 23 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında Avrupa’nın seçkin tasarımcıları İstanbul’da buluştu. Tüm gün süren konferansın ardından gerçekleştirilen ödül töreninde Avrupa Tasarım Ajansı Ödülü, “Best of Show” Ödülü ve Jüri Ödülü’nün yanı sıra 31 proje Altın Ödül, 61 proje Gümüş Ödül, 85 proje ise Bronz Ödül sahibi oldu. 
 
9. Avrupa Tasarım Konferansı ve Ödülleri Töreni, Avrupa Tasarım Organizasyonu tarafından, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) işbirliğiyle, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ), İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirildi. Avrupa Tasarım Ödülleri, daha önceki yıllarda Atina, Stockholm, Zürih, Rotterdam, Vilnius, Helsinki, Belgrad ve Köln’de düzenlenmişti. 
 
9. Avrupa Tasarım Konferansı 
 
9. Avrupa Tasarım Konferansı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde yapıldı. Konferansta, mimarlık, peyzaj, iç mimarlık ve marka kimliği alanlarını birleştiren Norveçli tasarım firması Snøhetta; Hollandalı tasarım ofisi Trapped in Suburbia; tasarımcı Ben Wright ve Paul Stafford tarafından 2009 yılında kurulan, marka ve tasarım ajansı Design Studio; Eduardo Aires tarafından 1995 yılında kurulan tasarım ofisi White Studio; reklamcılık, multimedya ve internet sitesi tasarımı gibi farklı alanlardaki projelerle tanınan Avusturyalı yenilikçi ikili Screenagers ile Türkiye’den farklı yeteneklerle kurulmuş disiplinlerarası bir ağ olan FedErAtion ve uluslararası üne sahip, geniş bir yelpazede projeler üreten Antilop konuşmacı olarak yer aldı. 
 
Pınar Akkurt, Aslı Altay, İlkay Gürpınar ve Cüneyt Özalp’ın konuşmacı olduğu kapanış panelinin moderatörlüğünü ise İstanbul Tasarım Bienali direktörü Deniz Ova yaptı. 
 
9. Avrupa Tasarım Ödülleri Töreni
 
Konferansın ardından yapılan 9. Avrupa Tasarım Ödülleri töreninde grafik tasarım, illüstrasyon ve dijital medya alanlarında ödüller verildi. Ödüller için İzlanda’dan Yunanistan’a, Portekiz’den Rusya’ya 35’ten fazla ülkeden yapılan 1000’i aşkın başvuruyu tasarım endüstrisiyle ilişkili basın mensuplarından oluşturulmuş bir jüri değerlendirdi. 
 
Jüri üyeleri arasında Avrupa’nın önde gelen grafik tasarım dergileri Design Austria (Avusturya), Typo (Çek Cumhuriyeti), étapes (Fransa), Grafia (Finlandiya), Novum (Almanya), +design (Yunanistan), Progetto Grafico (İtalya), BNO Vormberichten (Hollanda), Grafill (Norveç), 2+3D (Polonya), kAk (Rusya), Visual (İspanya), CAP&Design (İsveç), idPure (İsviçre), Grafik Tasarım (Türkiye) ve Eye (İngiltere)’den tasarım eleştirmenleri ve editörler yer alıyor. Ayrıca Designers Interactif, Smashing Magazine, Design Made in Germany, From up North, Creative Bloq (Computer Arts), Spetakkel, Design Collector ve monografica.org gibi dijital yayınların temsilcileri de jüride bulunuyor. 
 
Büyük Ödüller 
 
2015 yılı Avrupa Tasarım Ajansı Ödülü, Moskova merkezli Ermolaev Bureau’ya takdim edildi. Avrupa Tasarım Ödülleri “Best of Show” ödülü Portekizli White Studio’nun, Porto için yaptığı yeni şehir kimliği çalışmasına verildi. White Studio ayrıca bu proje ile marka uygulaması kategorisinde Altın Ödül de kazandı. 
 
Avrupa Tasarım Ajansı Jüri Ödülü ise Hollandalı De Designpolitie’nin “What design can do” projesine takdim edildi. Aynı ödülü 9 yıl önce de alan De Designpolitie, Avrupa Tasarım Ödülleri tarihinde iki kez büyük ödüle layık görülen ilk şirket olma unvanına sahip. 
 
Altın Ödüller  
 
Kategori / Proje Başlığı / Şirket / Ülke 
 
Şirket Logosu (Company Logo) / The Greek Foundation / Beetroot Design Group / Yunanistan 
Marka Uygulaması (Brand Implementation) / New City Identity for Porto / Portugal by White Studio / White Studio / Portekiz
Marka Uygulaması (Brand Implementation) / RTL Nieuws redesign and implementation / Dylan Griffith/Smörgåsbord & Mark Porter Associates / Hollanda, İngiltere  
Yıllık Faaliyet Raporu (Annual Report) / Aerostat Handbook 2013 / Sinc. / Yunanistan
Kitap Kapağı (Book Cover) / SQM The quantified home / Folder / İtalya
Kitap Kapağı (Book Cover) / The Beetle Series / 3group / Polonya
Kitap Mizanpajı (Book Layout) / The Complete Lexicon of Crisis Related Suicides – 2008-2013, Vol. 1 / RichLab / Hollanda
Broşür (Brochure) / The Threepenny Opera / Marcin Markowski / Polonya
Ürün Katalogu (Product Catalogue) / Work Report / Jäger & Jäger / Almanya
Artistik Katalog (Artistic Catalogue) / New Horizons / The Eriskay Connection / Hollanda
Dergi (Magazine) / Riposte / Shaz Madani / İngiltere
Tanıtım Sitesi (Promotional Site) / VALLONE®. Home Suite Home. / Der frühe Vogel & Freunde GmbH / Almanya
Veri Sitesi (Information Site) / Van Gogh Museum website / Fabrique [brands, design & interaction] / Hollanda
Hareketli Grafikler (Motion Graphics) / Hurtigruten / Racecar / Norveç
Mobil Uygulama (Mobile Apps) / Swarovski Crystal Collection App (for B2B) / Netural GmbH / Avusturya
Muhtelif Dijital Tasarımlar (Miscellaneous Digital) / Interactive Exhibits for Oil & Gas Exhibition / Gagarin / İzlanda
Alkollü İçecek Paketi Tasarımı (Packaging Alcoholic Drinks) / Rawal / Dorian / İspanya
Yiyecek&İçecek Paket Tasarımı (Packaging Food & Beverages) / Cheburashkini Brothers Dairy Packaging / Ermolaev Bureau / Rusya
Kitap ve Editoryal İlüstrasyon (Book & Editorial Illustration) / The Locomotive-IDEOLO / Fundacja Sztuczna / Polonya
Kurumsal İlüstrasyon (Corporate Illustration) / RCO Editions / olga / Hollanda
Infographic (Infographics) / Migration in the census and in the news / CLEVER°FRANKE / Hollanda
Kendi Firmaları için Basılı Tanıtım (Printed Self Promotion) / Zeughaus Team Puppet Branding / Zeughaus Werbeagentur GmbH / Avusturya
Kendi Firmaları için Dijital Tanıtım (Digital Self Promotion)  / fontshop.com / FontFont by Monotype GmbH / Almanya
Kendi Kendine Başlayan Projeler (Self-Initiated Projects) / What Design Can Do 2014 / De Designpolitie / Hollanda
Orijinal Harf Karakteri (Original Typeface) / Alverata / TypeTogether / Çek Cumhuriyeti
Kartlar ve Broşürler (Cards & Flyers) / Skytone / Linakis Digital / Yunanistan
Poster Serileri (Poster Series) / Kapitaal / Studio AIRPORT / Hollanda
Poster Serileri (Poster Series) / Mehrspur Posters / Adrien Moreillon / İsviçre
İşaret ve Göstergeler (Signs & Displays) / Fontys / Silo / Hollanda
Öğrenci Projeleri (Student Project) / Club du livre-club du meileur livre / Marianna Calagna / İtalya
Muhtelif Baskılar (Miscellaneous Printed) / 150. Geburtstag Richard Strauss (Stamp) / Optik Studios / Almanya