28 Kasım 2014, saat 20:00’de, İstanbul Pera Müzesi’nde gerçekleşecek Szaza konseri, Kasım ayı süresince Roman Polanski’nin çalışmalarından seçilerek hazırlanan film programına eşlik edecek.
 
SzaZa, İstanbul Pera Müzesi’nde Roman Polanski ve Agnieszka Holland‘ın çalışmalarından derlenen film gösterim programı kapsamında sahne alacak. Film gösterim programı 1 Kasım – 27 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek.
 
SzaZa Szamburski / Zakrocki ikilisi, Polanski’nin görüntüleriyle ters düşen ve filmlerde müzik ve sesin ne kadar önemli olduğunu gösterir nitelikte oldukça dinamik bir bir film müziği çalışması yaptı. SzaZa, Krzysztof Komeda besteleri ve filmlerde kullanılan müzikleri kullanarak yepyeni ve benzersiz bir anlatım alanı yarattı.
 
Polanski’nin kısa filmleri muhtemelen filmleri arasında en az bilinenleri. 1958-1962 yılları arasında bir öğrenciyken Lodz’da bulunan Ulusal Film Okulu’ndan mezun olan Polanski’nin Murder (1957) ve  A Toothful Smile’da olduğu gibi esprili tekniklerden, Break Up the Dance (1957), Mammals (1962) ve Two men and a Wardrobe (1958) filmlerine olduğu gibi mecazi tekniklere uzanan çalışmalarıyla uluslararası bir ün kazandı. Polanski, bu çalışmalarında ortaya çıkan anlık gerçek üstü ve genellikle karanlık tarzı, daha sonraki işlerinde, anlatım dehası ve insan doğasının gerçeği hakkındaki arayışında keşfetmeye başladı; her ne kadar bu, zulüm ve ahlaksızlık olarak ortaya çıksa dah.
 
SzaZa’nın müziği zıt kutupların benzersiz bir karışımı – gürültü ve sessizlik, pop ve çağdaş oda müziği, güzellik ve çirkinlik…
 
Klarnet, keman, analog döngü istasyonları ve ustaca yapılmış efektleri kullanan müzisyenler, bu zıt kutupları bir araya getirmeye ve hem sahneyi hem de izleyiciyi kural ve kültürün sınırlamalarından özgür kılmaya çalışıyor. Konserleri genellikle grotesk ya da karanlık oyun, performans ve bazen de derin bir müzikal ifade formunda ortaya çıkıyor; ancak, her zaman izleyici ile etkileşim halinde oluyor.
 
Szaza, 28 Kasım akşamı saat 20:00’de, Pera’da izleyicilerle buluşuyor.
 
Szaza’nın canlı müziğiyle sunulacak Polanski kısa filmleri arasında şunlar yer alıyor:
Murder/ Poland, 1957, 1’30’’
A Toothful Smile/ Poland, 1957, 1’27’’
Break Up the Dance / Poland, 1957, 7’38’’
Two Men and a Wardrobe/ Poland, 1958, 15’
When Angels Fall / Poland, 1959, 22’
The Lamp/ Poland, 1959, 7’50’
 
 

 
Proje dahilinde daha önce Genç Çarşamba konser dizisi kapsamında sahne alan Marcin Masecki, Soniamiki, Drekoty, ve Mikrokolektyw  izleyiciler tarafından büyük beğeni almıştı. Seri kapsamında konser verecek diğer gruplar da 28 Kasım’da  Szaza ve 19 Aralık’ta sahne alacak olan Paula & Karol olacak.
 
Etkinlik Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. Yıldönümü kutlamaları 2014 kültür programı kapsamında düzenlenmektedir. Etkinlik takvimini bu adresten inceleyebilirsiniz: http://turkiye.culture.pl/tr/wydarzenia
 
Çeviren ve düzenleyen: Didem Bilgin