Sonu acı biten bir aşk hikayesi

Kore’de şehit olan en yüksek rütbeli asker Albay Nuri Pamir’in eşi Meliha ile birbirlerine yazdıkları aşk mektupları… Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan 316 Gün “Küçük Kartal”ın Kore Günlüğü kitabı, ilginç bir savaş günlüğü olmasının yanı sıra içindeki aşk ve özlem hikayesi ağır basan duygu yüklü bir kitap.


Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan, Puna Pamir ve Erhan Çifci tarafından hazırlanan 316 Gün “Küçük Kartal”ın Kore Günlüğü kitabı, 1951-52 yıllarında katıldığı Kore Savaşı sırasında şehit olan Albay Nuri Pamir’in eşi Meliha ile birbirlerine yazdıkları aşk ve sevgi dolu mektuplardan ve Albay’ın günlüğünden oluşuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Tugay Komutan Yardımcısı olarak Kore’de savaşan Albay Nuri Pamir, 316 gün boyunca bir günlük tuttu ve 5 Haziran 1952’de şehit düşene kadar eşi Meliha ile birbirlerine yüzden fazla mektup yazdılar. Bu mektuplar adeta karı – kocanın birbirlerine duydukları aşkın simgesi gibiydi. Kod adı “Küçük Kartal” olan Pamir, günlük ve mektupları o yıllarda Osmanlıca harflerle yazmıştı. Bir sandık içinde altmış yıldan fazla kapalı duran bu yazılar 2013 yılında okundu, Nuri Pamir’in kızı olan Puna Pamir ve Erhan Çifci’nin tamamlayıcı yazıları ve Nuri Pamir’le birlikte Kore Savaşı’na katılan gazeteci – yazar Refik Erduran’ın ön sözü ile bütünleşerek bu kitaba dönüştürüldü.

TAM 48 YIL SONRA GELEN MEKTUP

Meliha Hanım’ın eşi şehit olduğu gün yani 5 Haziran’da Nuri Bey’e gönderdiği bir mektup tam 48 yıl sonra bir müzayedede tesadüfen ortaya çıkar. Üstelik mektup o zamana kadar açılmamıştır bile. Mektubu Meliha Hanım’ın süt annelik yaptığı, kendisi bir filatelist yani pul uzmanı olan Ozan Bey bulur ve artık 93 yaşında olan Meliha Hanım’a getirir. Kitapta yer alan bu mektubun girişinde Meliha Hanım şöyle yazmaktadır: “Akşam hiç uyumadım ve uyumadık. Gündüz vakit bulup postaya mektubu veremedim. İsabet olmuş 2 mektubunu birden aldım. Hep Ethem Dede’ye adadığım göbecikleri attım.”  Sayfa 306.

 

316 Gün “Küçük Kartal”ın Kore Günlüğü
Hazırlayanlar: Puna Pamir – Erhan Çifci
322 Sayfa, 29 TL
Yapı Kredi Yayınları