Bol ödüllü bir film olan Şimdiki Zaman 6 eylül’de vizyonda

Belgesel filmleriyle tanıdığımız Belmin Söylemez, Şimdiki Zaman’da kaybettiği umudunu tekrar bulmaya çalışan Mina’nın hikâyesini anlatıyor.

Günümüz toplumundaki birçok genç gibi Mina da işsiz, yalnız ve mutsuzdur. Her yönden sorunlarla kuşatılmış durumdayken kararını verir: Amerika’da hayata sıfırdan başlayacaktır. Ancak ne parası vardır ne de vize için gerekli belgeleri. Bir fal kafede işe başlar. Üç vakte kadar mutluluk vaat edemez kimseye, ancak bambaşka bir yol bulur.

Kendi acılarını ve umutlarını müşterilerin beklentileriyle buluşturur telve izlerinde. Mina bu sayede bugünden kurtulup geleceğe kaçmayı başarabilecek midir?

Şimdiki Zaman | | Yönetmen: Belmin Söylemez / Oyuncular: Sanem Öge, Şenay Aydın, Ozan Bilen.

San Francisco Film Festivalinden Ödül

Belmin Söylemez’in ilk uzun metrajlı filmi “Şimdiki Zaman” Amerika kıtasının en eski film festivali olan 56.San Francisco Film Festivali’nde “Yeni Yönetmen Ödülü“nü kazandı. Festivalin ilk veya ikinci filmini yapan yönetmenlerin eserlerine açık “Yeni Yönetmenler” başlıklı uluslararası yarışma bölümünde yer alan film jürinin değerlendirmesinde on film arasından öne çıkmayı başardı.

Jüri kararın gerekçesini açıklarken “filmin global kapitalizm, kentsel dönüşüm ve tüketim kültürü tarafından kuşatılmış bireyin karşılaştığı sorunlara kolaycı yanıtlar vermediği ve insani, duyarlı ve mizahi bir yaklaşım izlediği için ödüle layık görüldüğünü” belirtti. Ödülü yönetmen Belmin Söylemez’e jüri üyeleri Charles Mudede ve Alicia Scherson takdim ettiler.

Film en iyi kadın oyuncu,Yılmaz Güney,Film Yön ödüllerinin sahibi

31.İstanbul Film Festivali’nde ve 24.Ankara Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü, 19.Altın Koza Film Festivali’nde ise Yılmaz Güney, SİYAD ve FilmYön ödüllerini kazanmıştı.

Bu haberde ilginizi çekebilir