Sherlock Holmes’in Maceraları, edebiyat tarihinin en meşhur dedektifinin ilk maceralarından oluşuyor. Sherlock Holmes’un “Bohemya’da Skandal”, “Kızıl Saçlılar Kulübü” ve “Beş Portakal Çekirdeği” gibi en ünlü vakaları, Sidney Paget ile W. H. Hyde’ın çizimleriyle birlikte Maceralar’da hayat buluyor. Everest Yayınları’nın dünya klasikleri dizisi kapsamında yayımlanan bu cilt, öykülerin Strand Magazine’deki özgün hallerini esas alan, eksiksiz bir baskı.
 
“Sherlock Holmes ondan hep ‘kadın’ diye bahseder. Onu başka bir isimle andığını nadiren duymuşumdur. Holmes’un gözünde o, kendi hemcinslerinin tamamından daha üstündür. Irene Adler için aşka benzer duygular beslemiyordu… Bana kalırsa o, dünyanın görmüş olduğu en mükemmel akıl yürütme ve gözlem yapma makinesiydi; ancak bir âşık olarak, yanlış bir konuma yerleştirirdi kendini.”
 
TEKNİK ÖZELLİKLER:
Dizi:   Öykü
1. Baskı: Eylül 2013
Çev: Berrak Göçer-Kaya Genç
Yay. Haz: Mustafa Çevikdoğan
Kapak: Utku Lomlu
Sayfa:  315
Fiyat:  19  TL
 
Sherlock Holmes’un Anıları, edebiyat tarihinin en meşhur dedektifinin maceralarını içeren ikinci öykü kitabı. “Gloria Scott”, “Yunan Tercüman” ve “Son Muamma” gibi, Sherlock Holmes külliyatında dönüm noktası kabul edilen vakalar, Sidney Paget ile W. H. Hyde’ın çizimleriyle birlikte Anılar’da hayat buluyor. Everest Yayınları’nın dünya klasikleri dizisi kapsamında yayımlanan bu cilt, öykülerin Strand Magazine’deki özgün hallerini esas alan, eksiksiz bir baskı.
 
“Dostum Sherlock Holmes Beyefendi’yi eşsiz kılan üstün becerilerini son kez kaydetmek için kalemi elime alırken yüreğim kan ağlıyor… Niyetim burada yazılarıma son noktayı koymak ve hayatımda, aradan geçen iki yılın hiçbir suretle dolduramadığı bir boşluk yaratan o olaydan asla bahsetmemekti. Mamafih… Profesör Moriarty ile Sherlock Holmes Beyefendi arasında gerçekte neler yaşandığını ilk defa anlatmak bana düşüyor.”
 
TEKNİK ÖZELLİKLER:
Dizi:   Öykü
1. Baskı: Eylül 2013
Çev: Berrak Göçer-Kaya Genç
Yay. Haz: Mustafa Çevikdoğan
Kapak: Utku Lomlu
Sayfa:  315
Fiyat:  19  TL