Yazdığı Fransızca oyunlarla pek çok ödül alan Sedef Ecer, Fransa’da düzenli olarak oyun yazarlığı atölyeleri gerçekleştiriyor.

19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, yazar Fransız Kültür Merkezi’nde Türkçe bir oyun yazarlığı atölyesi düzenleyecek. Yazarın İstanbul’da vereceği workshop, 6 yazara ve yazı aşamasına refakat edecek 6 oyuncuya açık olacak.

Yazarlar, oyuncularla işbirliği yaparak, “kamusal alan” teması üzerine, ya da kamusal alanda sergilenmek üzere bir proje geliştirecekler. Durum yaratmak, karakterleri geliştirmek, yapıyı oluşturmak, özgün bir dil yaratmak, metin üzerinde tahlil ve eleştiri, dramaturji alıştırmaları yapmak üzerine çalışarak, atölye sonunda metinlerinden bölümleri sergileyecekler.

Ecer, roman yazarlarının cümleleri tek başına okuyacak bir birey için yazdıklarını, oysa oyun yazarlarının yönetmensiz, oyuncusuz, ışıksız, dekorsuz, kostümsüz ve elbette seyircisiz var olmayacağını hatırlatıyor ve ekliyor: “Oyun yazmak, roman yazmaktan farklı bir duyarlılık gerektiriyor. Yazarın, kelimelerine hayat verecek olan oyuncularla ilişki içinde çalışmasını çok önemsiyorum”.

İstanbul Tiyatro Festivali ve Fransız Kültür Merkezi işbirliğince gerçekleşen atölye çalışmasına, oyuncular ve yazarlar özgeçmişlerinin yanı sıra projeleri hakkında bir metinle (sinopsis, açıklama ya da diyaloglu bir bölüm) atelier@ifturquie.org adresine 5 Mayıs 2014 tarihine kadar  başvurabilirler

Atölye çalışması sonucu yazılan oyunlar, Fransız Kültür Merkezi’nde 26 Mayıs Pazartesi saat 19:00’da yapılacak okuma tiyatrosunda seyircilerle paylaşılacak.