SALT’ta Sergi: İtaatsizlik Arşivi (Park) SALT Beyoğlu 15 Haziran’a kadar sürecek.

Sanat pratikleri ve siyasi hareketler arasındaki ilişkiyi inceleyen İtaatsizlik Arşivi’nin SALT Beyoğlu’ndaki versiyonunda, 1970’ler İtalya’sındaki Parco Lambro ayaklanmasından Gezi Direnişi’ne, seçili videolar ve arşiv belgeleri yer alıyor.

İtaatsizlik Arşivi sanat pratikleri ve siyasi hareketler arasındaki ilişkiyi inceleyen çok aşamalı bir video arşivi ve tartışma platformudur.

Proje, doğrudan eylem, karşı bilgilendirme ve biyopolitik direniş gibi direniş yöntemlerindeki çoğulluğun bir atlasını çıkarır. İtaatsizlik sanatçılar, aktivistler, film üreticileri, felsefeciler ve politik grupların ortaya attığı bir açık tartışma ağı olarak sunulur.

Arşiv, her sergilenişinde biçim ve içerik değiştiren, gezgin ve süregiden bir varlıktır. Bu yaklaşım (sendika, parti ve parlamentolarda olduğu gibi) sürekli şekillenmeye ve dönüşmeye devam eden günümüz siyaseti ve hareketlerindeki akış hâline dayanır.

Marco Scotini ve Andris Brinkmanis’in küratörlüğünde SALT Beyoğlu’nda gerçekleştirilen sergi de, aynı anlayışla Herkes İçin Mimarlık tarafından tasarlanmıştır. Arşivin bu versiyonu, 1970’lerde İtalya’da yaşanan Parco Lambro ayaklanmasından 2013’teki Gezi Parkı protestolarına dek geçen yıllardan derlenmiş materyalleri içerir.

İtaatsizlik Arşivi’nin farklı versiyonları daha önce Riga Art Space (Letonya); MIT Program in Art, Culture and Technology (ABD); Castello di Rivoli Museum of Contemporary Art (İtalya) ve Bildmuseet, Umeå (İsveç) gibi kurumlarda sergilenmiştir.