Havaların kendisini değiştirmeye başladığı, akşamların gittikçe serinlediği hatta parmak arası terliklerin dolapta yerini aldığı şu günlerde İstanbul özlediği kış akşamlarına kavuşuyor!

Önümüzdeki Ocak ayında beşinci yaşını kutlayacak olan Salon İKSV de bunlardan biri. Pazartesi akşamı merakla beklenen kış programının Aralık ayına kadar olan bölümünü tüm sevenleri ile paylaştı.

İtiraf etmeliyim, programı gördükten sonra ilk düşündüğüm şu ana kadar seyrettiğiniz onlarca güzel gruba yenilerinin ekleneceği verdiği heyecan oldu.

Açılış konseri bilenlerin tutku ile bağlandığı yeni dinleyeceklerin de bir süre başka bir müzik grubuna ihtiyaç duymayacağı Future Island. Sonrası da bir çorap söküğü gibi ard arda müzik severleri müziğe doyuracak cinsten. Suuns, Marissa Nadler, Olafur Arnalds’ın Elektronik müzik ile piyanoyu buluşturduğu şahane projesi Kiamos, Fransa’da son on yıldır yaptığı her albümle kendisini ispatlamış gerçekten çok büyük bir isim Emilie Simon , Tom Waits, Arcade Fire, Bon Iver gibi büyük isimlerle albüm kaydetmiş Colin Stetson ve canlı seyredeceğime hala inanamadığım East India Youth sadece sayabildiğim bir kaç isim.

Ayrıca Türkiyeli sanatçılara da yer verilen programda Gaye Su Akyol’dan, Birsen Tezer’e  Taksim Trio’dan Dilek Türkan’a çok sayıda alternatifi bir arada bulabilirsiniz.

Bu sene de Pazartesi akşamları Oyun Salonu dört yeni oyuna ev sahipliği yapıyor. Ceren Ercan’ın İstenmeyen , Ufuk Tan Altunkaya’dan Kalem ve Türkiye – Polonya ortak yapımı Polonyalı yönetmen Radek Rychick imzalı AALST ve In Between – WaMD de seyirci ile buluşacak.

Sadece Aralık ayına kadar olan bu bölüm bile insanı fazlasıyla tatmin edici görünüyor. Yazın hengamesini atlatıp sakin sakin karanlık bir salonda kendimizi müziğin kollarına bırakacağımız etkinliklerin biletleri 12 Eylül Cuma günü itibari ile satışa çıkıyor.

Bilet fiyatlarının geçtiğimiz senelerde olduğu gibi tutulması da sanırım beni olduğu kadar tüm sanatseverleri de mutlu edecek. Galiba bizlere ajandalarımızı çıkarıp konser tarihlerini işaretlemek kalıyor.

Bu program ile Salon İKSV biz İstanbullu müzik severlere soruyor: Biz hazırız ya siz sımsıcak bir kışa hazır mısınız?

 

Cenk Burduroğlu

twitter.com/beautiful_boyz