Prof.Dr.Cemal Saydam

“Pazar günü Kandıra Kumcağız sahilindeydim. Çocuklarım da ben de iyi yüzme biliriz. Deniz dalgalı olduğundan sadece 70 cm suda birbirimize çok yakın mesafede yüzmek demeyelim eğleniyorduk. Bu konuyu bildiğimden aslında hiç denize girmemek gerektiğinin farkındaydım. Çocuklar oraya kadar gidip denize girmeden dönmek istemediler. Biri 7 biri 12 yaşında.

1 saat civarında “eğlendik” ancak 1 saatin sonunda ayaklarımın altındaki kumun vakumla çekilir gibi açığa doğru gitmeye başladığını farkettim. Çocukları kollarından kavrayıp aniden kumsala aldım. Bundan 1 dakika geçmeden gözetleme kulesinden megafonla alarm verilmeye başladı fakat İnanın kimse bu ikazı ciddiye almadı. Ben ne olduğunu bildiğimden kıyıda kimin çocuğu varsa tanıdık tanımadık bağırıp kenara çağırdım. Ancak aynı trafikte kemeri arkalarından dolaştıran şoförler gibi bununla da dalga geçti herkes. 5-6 dakika sonra sağdan soldan, “Ahmet nerede”, “Mustafa nerede” nidaları kopmaya başladı. Yarım saat sonra ise kıyıda jandarma, 2 ambulans ve 2 ölü vardı.

DALGALI DENİZE GİRMEYİN!

Bu işin şakası yok. Rıp current veya çeker akıntı dalgalı denizde sizi farkına varmadan alır götürür. Cankurtaran olmayan yerde denize girmeyin. Deniz dalgalı ise denize adım atmayın bu akıntı kıyıdan başlar ve sizi veya çocuğunuzu alır götürür.

Şakası yok bakın bir hafta sonu bilançosu 10 vatandaş..dalgalı havada suyun kıyıda yükselmesi ve aniden geri dönmesi. Fark etmeniz için en güzel ipucu dalgaların düzenli gelirken kesildiği yerler.

İşte bu resimdeki okla gösterilen yer gibi. Kapılırsanız kıyıya paralel yüzün derler ama panik kesin öldürür. Bunu görürüz girmeyiz derseniz de yanılırsının denize sıfır yerden pek görülmez ancak cankurtaranların oturdukları yerden görünür ve de sizi uyarırlar

Ama bize bir şey olmaz diyen de denize girer ve eğer kapılırsa ölür. Onu kurtarayım diye girerseniz sizi de alır götürür. Bu iş zincirleme sürer gider.

Özellikle Karadeniz’de bu akıntı epey can alır ama Akdeniz’de de lodos sürecinde aynen geçerlidir. Denizle şaka olmaz. Ben onca sene denizcilik yaptım denize girince açığa doğru değil kıyıya paralel yüzerim.