Pes Etme’de bir adam, 2013 Boston Maratonu bombalaması ve onun sonrasında yaralı bir şehir için umut ve kararlılığın sembolü haline geldi. Jeff Bauman’ın New York Times’ın çok satan biyografisinden temel alınarak çekilen film, zaaflara karşı yorulmayan cesarete odaklanıyor.

Filmin Konusu:

Sıradan bir adam olan Jeff Bauman’ın (Jake Gyllenhaal) şehrinde ve dünyasında, umudun sembolü olarak insanların kalbine girer. 27 yaşındaki işçi sınıfı bir Bostonlu olan Jeff, maratonda eski kız arkadaşı Erin’i (Tatiana Maslany) geri kazanmaya çalışır. Patlama meydana geldiğinde bitiş çizgisinde onu beklerken, saldırıda iki bacağı da kaybeder. Jeff’in hastanede bilinci yerine geldiğinde güvenlik güçlerine bombacıların birini tespit etmede yardımcı olur, ancak kendi savaşı yeni başlamıştır. Erin ve Erin’in ailesinin desteğiyle aylarca süren fiziksel ve duygusal rehabilitasyona başlar. Bir ailenin bağlılığını test eden, bir toplumun gururunu tanımlayan ve yıkıcı engelleri aşmak için iç cesaretini kullanmayı anlatan Jeff’in kahraman yolculuğunun samimi bir hikayesidir. Ham duygu, insanlık ve mizah ile dolu Pes Etme, “Boston Güçlüsü” nün canlı örneği haline gelişini takdir eder.

 

 

 

Pes Etme’de Akademi Ödülü adayı Jake Gyllenhaal (Night of Crawler, End of Watch) ve Emmy Ödülü kazanan Tatiana Maslany (“Orphan Black”, The Vow) ve Akademi Ödülü adayı Miranda Richardson (Enchanted April, Damage) ile bir araya geliyor.

Film, Jeff Bauman ve Bret Witter’in aynı adlı en çok satan kitabına dayanır, Bostonlı John Pollono (“Small Engine Repair”, “Lost Girls”) tarafından yazılmıştır ve David Gordon Green (George Washington, Pineapple Express) tarafından yönetilmiştir.

 

2013 Boston Maratonu’nun bitiş çizgisinde yer alan Jeff Bauman, kahraman olma niyetinde değildi. Fakat yanında bir çift bomba patladığı anda hayatı değişti. Oradan geçen bir fotoğrafçı, Jeff’in caddeden fırladığı korkunç anı yakalar. Sağ alt ayağı yoktur. Sol alt bacağı da kemiğine kadar soyulmuştur. Bu görüntü viral hale gelir ve Jeff aniden tüm dünyadaki insanlar için korkunç bir trajedinin yüzü olur.