Perküsyonun Kraliçesi” lakaplı, Amerikalı perküsyoncu, uzunca bir süre Miles Davis ve Jan Garbarek gibi efsanelerle çalışmış, piyanist ve besteci Marilyn Mazur, 60. yaşını dünya genelinde gerçekleştirdiği 60 özel konserle kutluyor. Ünlü sanatçı, İsveçli vokalist Josefine Cronholm ve İsveçli gitarist Krister Johnsson’la gerçekleştirdiği bu özel konser dizisi kapsamında 21 Nisan 2015, Salı günü Akbank Sanat’ta sahne alacak.
 
Ziller, ahşap vurmalılar ve davullar arasında kaybolan sıra dışı performanslarıyla tanınan Marilyn Mazur, Akbank Sanat’taki konserinde sevilen parçalarından oluşan repertuarı ile unutulmaz bir geceye imza atacak.
 
 
21 Nisan 2015, Salı
 
20:00
 
Akbank Sanat
 
Bilet Fiyatı:    Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL
 
 
Marilyn Mazur hakkında
New York doğumlu olan ve 6 yaşından bu yana Danimarka’da yaşayan Marilyn Mazur, bale ve piyano eğitimi aldıktan sonra 1975 yılında perküsyoncuların oluşturduğu Six Winds grubunu kurdu. 1985-86 ve 1988-89 yılları arasında cazın efsane ismi Miles Davis’in grubunda çaldı. Miles Davis grubunda çalan tek kadın müzisyen olan Marilyn Mazur’u perküsyon çalarken dans etmesi için cesaretlendirirdi. Ardından Gil Evans, Wayne Shorter ve Jan Garbarek ile sahne ve stüdyo çalışmaları gerçekleştirdi. “Future Song” ve “Percussion Paradise” adlı gruplarda yer aldı ve Down Beat dergisi tarafından 1989,1990 ve 1995 yıllarında “dünyaca tanınması gereken bir perküsyon ustası” olarak taçlandırıldı. 2001 yılında, prestijli “Jazzpar” ödülünü kazandı. Mazur, özellikle Çin’den Afrika’ya kadar çeşitli kültürlerdeki perküsyon geleneği üzerine de uzman bir isim.
 
Josefine Cronholm hakkında
Danimarka’da yaşayan ünlü İsveçli şarkıcı Josefine Cronholm, 1998 yılında Django Bates’in “Quite Nights” albümünde yer alıp, dört yıl onunla dünya turnesine çıktıktan sonra, IBIS isimli grubu kurdu. 2001 yılında “Wild Garden”, 2003 yılında “Hotel Paradise” albümlerini kaydetti. İki Danimarka Caz Grammy’si, bir de İsveç Caz Ödülleri “Yılın Sanatçısı” ödülü kazanan sanatçı, büyüleyici sesiyle Cassandra Wilson ve Diane Reeves ile kıyaslandı. 2010 yılında ünlü ACT Firması’nca “Songs of Falling Feather” albümü yayınlanan sanatçı, 2001 yılından itibaren Marilyn Mazur’la çalışmaya başladı. Ayrıca, ARC, New Jungle Orchestra, String Swing, Frans Bak, 4 elements, Steen Rasmussen, Lotte anker, Tiramisu gibi gruplarda yer aldı.
 
Krister Jonsson hakkında
Krister Jonsson tüm İskandinavya’da, eleştirmenlerin, dinleyicilerin ve müzisyenlerin övgüsünü kazanmış olan, Malmö’nün en saygın gitaristlerinden biri. Değişken ve etkileyici gitar çalışı Fredrik Lundin Overdrive, Cennet Jönsson Quartet, Linda Pettersson Bratt/Krister Jonsson Duo ve Peter Danemo Kapell gibi gruplarda izlenebilir. Kendi grubu Krister Jonsson Trio ile, sonuncusunda çellist Svante Henryson’un da yer aldığı iki albüm kaydı gerçekleştirdi. Jonsson, Marilyn Mazur’un yanı sıra, Miroslav Vitous, Dave Liebman, Trine-Lise Vaering, Jim Black, Rigmor Gustavsson, Anders Bergcrantz, Audun Kleive gibi ünlü sanatçılara eşlik etti.