Borusan Contemporary Perili Köşk İstanbul, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu`nu daha geniş kitlelerle buluşturmak ve Türkiye`de çağdaş sanata olan ilgiyi artırmak amacıyla kuruldu. `Ofis müze` yapısıyla Borusan Contemporary, gerek fiziksel ortamı gerek sunduğu ziyaret deneyimiyle ülkemizde kendi alanında öncü olmayı hedefliyor.
 
Hafta içi Holding`in ofis işlevini sürdürdüğü binada, hafta sonları koleksiyondan çeşitli seçkilerin yanı sıra, Türkiye`den ve dünyadan önemli küratörlerin oluşturduğu kişisel ve karma sergiler yer alıyor.
 
Müzenin bir diğer amacı, sergileri, her yaş grubundan çocuk ve yetişkinlere yönelik özel eğitim programları ve söyleşilerle destekleyerek Türkiye`nin kültür ve sanat ortamına katkıda bulunmak.
 
 
Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu
 
 
Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu; resim, heykel, video, enstalasyon, yeni medya, baskı, ışık sanatı ve fotoğraf gibi birçok alandan 600’e yakın yapıt içeriyor.
 
Bunlar arasında; Jim Dine, Donald Judd ve Sol LeWitt’in baskı yapıtları, Brigitte Kowanz, Keith Sonnier, François Morellet ve Doug Aitken’in ışık yerleştirmeleri, Peter Zimmermann, Gerwald Rockenschaub ve Markus Linnenbrink’in resimleri, Liam Gillick, Manfred Wakolbinger ve Ernest Trova’nın heykelleri yer alıyor. Zimoun, Rafael Lozano-Hemmer, U-Ram Choe, Daniel Rozin ve Daniel Canogar koleksiyonun yeni medya bölümünde, Monika Bravo, Marina Zurkow, Kutluğ Ataman ve Manfred Mohr ise video bölümünde dikkati çekiyor.
 
Koleksiyonda Türk çağdaş sanatı, Abdurrahman Öztoprak’tan Bülent Evren’e, Ekrem Yalçındağ’dan Ardan Özmenoğlu’ya, Erol Akyavaş’tan Nuri Bilge Ceylan’a uzanan geniş bir yelpazede temsil ediliyor.
 
 
 
Ziyaret Saatleri
Sadece Cumartesi – Pazar günleri:
10.00 – 20.00
Müze hafta içi sürekli, Şeker ve Kurban bayramlarının birinci günü ile 1 Ocak`ta kapalıdır.