“Düş, doğaya dönüşürdü. Yoksa hangi çiçek büyüyebilir ki!”

Düşsel boşluklarda her nasılsa bitiveren kır nebatları oluşturuyor “In Bloom” operasının mekanını. Formunu sakınmayan yaprakların arasında söyleniyor şarkılar. İnsan sesi hayvan seslerine karışıyor. Müşterek arzular yeniden keşfediliyor böylece: dişler ve ağız, tırnaklar ve biteviye çıplaklık.

İnanın, hiç böyle çiçekler görmediniz.

Pelin Kırca’nın solo sergisi “In Bloom” 11 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında Dirimart’ta görülebilir. Sanatçının son dönem çalışmalarından bir seçkiye yer verilen sergide, Kırca’nın kağıt üzerine suluboya ve renkli mürekkeple yaptığı desenlerde ortaya koyduğu dünya bir tasavvur ürünü olmanın ötesinde doğa ve bileşenleri üzerine çok katmanlı sorular ve önermeler içeriyor. Kağıdın beyaz zeminini taşıyıcı ya da kuşatıcı bir eleman olarak çalıştırmıyor sanatçı, işinin olmazsa olmaz bir parçası beyaz burada, gösterdiği sahneye düşürdüğü sert bir ışık, bir kamaşma düzlemi. Birbirinden bağımsız ikili bir optik tertibatı devreye sokmamız gerekiyor: beyazın getirdiği kamaşma formların, figürlerin konumlanmasında da var aslında, uykuyla uyanıklık arasında bakmamız isteniyor bu dünyaya.

Sanatçının sergide yer alan işlerini içeren sınırlı sayıda basılmış, numaralandırılmış ve imzalanmış özel bir edisyon Norgunk Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır. In Bloom başlıklı kitap 111 adet basıldı, 6 nüsha sanatçıya, 6 nüsha yayınevine ayrıldı, 99 nüsha koleksiyonerlere sunuldu. Her nüsha numaralandırıldı ve sanatçı tarafından imzalandı.