100. yılını kutlayan Türk sineması en iyi örnekleriyle

Paris’te sinema severlerle buluşuyor.

SRP İstanbul’un,

T.C. Paris Büyükelçisi Sayın Hakkı Akil’in ev sahipliğinde,

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğini alarak

gerçekleştireceği “Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu”

28-30 Kasım 2014 tarihlerinde Paris’te yapılıyor.

 

 

1895 yılında Paris’te bir kahvede Lumiere Kardeşler’in ilk film gösterimini başlatarak kitleleri peşlerinden sürükleyecekleri buluşlarının ardından ve Fuat Uzkınay’ın ‘Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin yıkılışını filme kaydetmesiyle Türk sinemasının doğuşunu simgeleyen 1914 yılından tam 100 yıl sonra, bu kez Türk sinemasının en iyi örnekleri sinema tutkunlarıyla Paris’te buluşuyor.

 

 

Türk sinemasının 100. yılının da kutlandığı bu yıl, Türkiye’nin öykülerinin çeşitliliğini ve her iki toplumun paylaştığı ortak duyguların derinliğini sergilemek için hayata geçirilecek “Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu”, sadece sinemanın büyüsünün değil, kültürel inceliklerin ve yaşam zevkinin de paylaşıldığı bir köprü kuruyor. 

TÜRK SİNEMASININ 100. YILI ŞEREFİNE

PARİS’TE BULUŞUYORUZ

 

Küresel başarı grafiğini üretkenliği, özgünlüğü ve dünya festivallerinden ödüllerle dönen filmleriyle sürekli yükselten sinemamızın en kapsamlı ve en renkli Paris çıkartması olacak etkinlik, Türkiye’nin öykülerinin çeşitliliğini ve her iki toplumun paylaştığı ortak duyguların derinliğini sergilemek için hayata geçirilen, sadece sinemanın  büyüsünün değil, kültürel inceliklerin ve yaşam zevkinin de paylaşıldığı bir köprü kuracak.

 

Her yıl geleneksel olarak farklı içerikler ve yeniliklerle Fransız seyircisiyle buluşacak etkinlik bu yıl Türk sinemasının 100. yılı şerefine ithaf ediliyor. “Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu” etkinliği kapsamında, şehrin kalbinin attığı Montparnasse bölgesinde yer alan kültür ve sanat merkezi Le Lucernaire’deücretsiz olarak gösterilecek filmler; 

 

Ömer Lütfü Akad’ın yönettiği, Hülya Koçyiğit’in başrolünü oynadığı “Gelin”den, Yılmaz Erdoğan’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaparak Behçet Necatigil’i canlandırdığı “Kelebeğin Rüyası”na; Yavuz Turgul’un yönettiği, başrolünü Şener Şen’in oynadığı “Muhsin Bey”den Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı “Pek Yakında”ya; Nuri Bilge Ceylan’ın senaryosunu Ebru Ceylan ile birlikte yazıp, yönetmenliğini yaptığı, 2014 yılında 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan, Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaştığı  “Kış Uykusu”na zengin bir seçkiyle Fransız sinema severlerle buluşacak.

 

AFİŞ GÖRSELİ; “SEVMEK ZAMANI”

Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu’nun afişini, Türk sinemasının değerli ustası Metin Erksan’ın 1965 tarihli başyapıtı, felsefi derinliğiyle hafızalara kazınan “Sevmek Zamanı”nın unutulmaz sahnesi süslüyor. Randevu’nun Kreatif Direktörü Serap Engin, afiş görselini seçerken; “Sevmek Zamanı filminin afişte alması, dün olduğu gibi bugün de, dünyada “sanat sineması”nın en büyük destekçisi Fransa’nın, sinemanın düşüncel gücüne olan inancına selam gönderirken, sadece ülkelere değil, tüm dünya vatandaşlarına ait olan sinema hazinemizin restorasyonunun ve gelecek kuşaklara kazandırılmasının önemini de hatırlatıyor”olmasından yola çıktıklarını belirtiyor.