Don’t Panic! We’re from Poland (Panik yapmayın! Biz Polonyalıyız), Adam Mickiewicz Enstitüsü tarafından başlatılan ve çağdaş Polonya müziğini tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan bir girişim. Henüz bir kaç yıllık bir geçmişi olan bu isim, “yeni ve yüksek kaliteli müzik” ile eşanlamlı bir algı yaratmaya başladı. Proje, bu yıl, Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümünü kutlamak amacıyla Türkiye’de gerçekleştirilen kültür-sanat etkinlikleri kapsamında karşınızda!
 
22 Temmuz’da 15 Bilet: Don’t Panic’i Sahnede İzleme Şansı Senin!
 
Don’t Panic, We’re from Poland projesi İstanbul’a geliyor! Sizler için aşağıdaki listede derlenen şarkıları dinleyin, 3 favori grubunuzu belirleyip, dontpanic@iam.pl  adresine sanatçı isimlerini yollayın ve önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek olan İstanbul konserine bedava bilet kazanma şansını yakalayın. Şanslı isimler 22 Temmuz’da açıklanacak ve katılanlar arasından seçilen 15 kişiye, ücretsiz konser bileti hediye edilecektir.
 
Panik yapmayın, şans sizinle! 
 
Yoğun ilgi üzerine, oylama tarihini bir hafta daha uzatıldı!
 
 
Peki Kimdir bu “Don’t Panic”?
 
Projenin öyküsü 2008 yılında başladı. Polonya müziğini vitrine çıkma fikri, ilk kez, artık düzenlenmeyen Budapeşte müzik konferansı RegiON’da ortaya çıktı. Fikir, yurt içinde aynı anda bir araya gelmiş ilgiye değer Polonyalı müzisyenlerin tanıtımına dair boşluğa bir cevap niteliğindeydi. İlk etapta yabancı müzik profesyonellerinin ilgisini çekmeyi amaçlıyordu. Bilen bilir, müzik festivalleri, Polonya müzik endüstrisinin yakıtıdır; bununla birlikte, geçmiş birkaç on yıl içerisinde, festival programlarında yer alan uluslararası sanatçıların Polonyalı sanatçılara oranı %20’den %80’e çıktı.
 
Böyle bir tanıtıma kimin ihtiyacı var?
 
Her şeyden önce, yurt dışında Polonya müziğini merak eden, potansiyeli ile ilgilenen ve bununla ilgili bilgi edinmek ve hatta vermek isteyen kişiler. Don’t Panic’! We’re from Poland’ın ilki 2008 yılının Aralık ayında, Varşova’da düzenlendi. İsmi ve tavşan logosu (Tomo Zyzyk tarafından tasarlandı) kısa sürede tanındı ve yurt dışında yaygın bir şekilde kullanıldı; böylece, kısa sürede yerel bir etkinlikten, Polonya müziğinin, dünyanın en önemli yerlerinde gerçekleştirilen periyodik sunumu haline geldi. Hala, Polonya müziğini dışarıya açmak için uygun temeller oluşturulabilmiş değil; ancak, Don’t Panic! We’re From Poland markası, sesini uluslararası arenada duyurmaya başladı bile.
 
Geçen bir kaç yıl içerisinde bazı Polonyalı sanatçılar, Amerika’da SXSW ve CMJ, İngiltere’de The Great Escape, Almanya’da C/O Pop, Hollanda’da Eurosonic Noorderslag ve İspanya’da Primavera gibi festivallerde sesini duyurdu. Bu festivallerde yer almak, Varşova’da ortaya çıkan vitrin çalışmasının bir Avrupa Müzik Fuarı etkinliği haline gelmesine neden oldu. Adam Mickiewicz Enstitüsü bu süreyi, 14’ü aşkın ülkede gerçekleştirilen 30 etkinlikle değerlendirdi. Bu dönem içerisinde özenle seçilmiş 70 sanatçının tanıtımı yapıldı ve sonuç olarak daha önce isimsiz bir giz olan Polonya müziği, “çığlık atan pembe-mavi bir yüze” (projenin grafik karakteri) dönüştü.
 
 
 
Nasıl Oylama Yapabilirim?
Proje kapsamında hazırlanan derleme albümde yer alan sanatçılara ve seslendirdikleri parçalara erişmek için
 
Spotify üzerinden oluşturduğumuz albüm link’ine, buraya basarak erişebilirsiniz. 
 
 
 
Sanatçı listesindeki şarkıları dinleyin,  3 favori grubunuzu belirleyip, dontpanic@iam.pl  adresimize sanatçı isimlerini yollayın. Oylamaya katılan okurlarımız arasında yapılacak kurada, önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek olan İstanbul konserine bedava bilet kazanma şansı sizin olsun! Şanslı isimler 22 Temmuz’da açıklanacak ve katılanlar arasından seçilen 15 kişiye, ücretsiz konser bileti hediye edilecektir. 
 
 
 
Polonya kültürünü tüm dünyada tanıtan ve uluslararası kültür değişim programlarında aktif olarak yer alan Adam Mickiewicz Enstitüsü, Polonya’nın marka değerini, kültür alanındaki etki ve etkinliğini artırmayı amaçlayan ulusal bir kültür enstitüsüdür. Enstitü bugüne kadar önemli ortaklarla işbirlikleri yaparak önde gelen kulüp ve festivallerde Polonya müziğini tanıttı: SXSW, CMJ, Culture Collide, The Great Escape, Liverpool Sound City, Reeperbahn Festival, C/O Pop, Eurosonic Noorderslag, Primavera Pro, Waves Vienna, Tallinn Music Week, Womex, Jazzahead, London Jazz Festival, Edinburgh Jazz And Blues Festival, Tokyo Jazz Festival, Jarasum Festival.
 
Çeviren Didem Bilgin , düzenleyen E.M. 18/06/2014