Özdemir Altan: Soyağaçları 2016 - 2017

Sergi:14 Kasım -31 Aralık tarhleri arasında Kare Art Gallery'de .

Özdemir Altan:

Özdemir Altan 1931 yılında doğdu, İstanbul’da yaşıyor. 1956 yılında İDGSA Resim Bölümü Zeki Faik İzer Atölyesini bitiren sanatçı; 1963 – 1965 Paris Bienalleri başta olmak üzere çok sayıda uluslararası ve ulusal etkinliklere katıldı, kişisel sergiler açtı. Yazar ve konferansçı ve küratör olarak yaygın bir isim yaptı. Türkiye’de ilk küratörlük eylemi olan Avni Lifij sergisi (1968) bu anlamda ilk girişimdir. Modern, avangard düşünce, Pop Art ve özellikle Postmodern’i Türkiye’de ilk geliştiren kişi oldu.

Altan, doğa vergisi yeteneği ile her yapıtında yeniden yaratan tükenmez enerjisi ile dinamik ve üretken bir kişiliktir. Sanatçı yaptığı eserlerde değişik doku, strüktür eleman, malzeme, sanat görüşü, ışık vb. aykırılığın rastlantısal olarak bir araya gelmesiyle oluşan sanat anlayışını benimsemiştir. Böylece 1988’den bu yana gitgide netleşen bir düşünce ile sanatsal espasın birbirinden farklı kavram, köken, yapı ve mantıkların birleşmesiyle oluştuğunu uç noktada kanıtlamak amacıyla rastlantısal buluşma yöntemini geliştirmiştir. Bu görüşünü daha radikal bir davranışla uygulamak amacıyla kent haritalarının ilçe ve mahallelerini birbirinden habersiz olarak çeşitli kişilere uygulatmıştır.

Soyağaçları, Altan’ın anne tarafının soyağaçlarından esinlenilerek 1989’da doğmuş olan sekizinci dönemidir. Sanatçı, bu dönemini şöyle açıklamaktadır “Soyağaçlarının basitliği ve yalınlığı, sanatçının gücünü gösterebilmede konunun etkileyiciliğinin yardımcılığına sığınmaması geleneğinde tam bir biçilmiş kaftandı. Böylece, bu bana bir hiçten bir alem yaratma fırsatı verdi.” Bu sergide sanatçının Soyağaçları serisine ait son dönem eserlerini göreceğiz.

Kare Art Gallery - Abdi İpekçi Caddesi Ada Apt. No:22 K.2 D.8 34367 Nişantaşı İstanbul

Yorum Yaz