Yaşanmış bir olay, İzlanda’da idam edilen son kişinin inanılmaz hikayesi

 

Yıl 1829, yer İzlanda… Agnes Magnúsdóttir, kendisi gibi bir hizmetçi olan Sigrídur ve bir çiftçinin oğlu olan Fridrik ile birlikte, Natan Ketilsson ve arkadaşını acımasızca öldürmekten suçlu bulunur. Natan’ın gözden ırak çiftliği suçu örtbas etmek için ateşe verilir. Sigrídur sonradan affedilirse de, Fridrik ile Agnes kafaları kesilerek idam edilirler.

Yakın zamanda filmi de çekilecek olan, Türkiye’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Ölü Gömme Törenleri’nin film uyarlamasında Açlık Oyunları ve Umut Işığım filmleriyle ünlenen genç oyuncu Jennifer Lawrence oynayacak.

Hannah Kent, yaşanmış bir olayı konu aldığı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Ölü Gömme Törenleri’nde 1828 yılında İzlanda’nın kuzeyindeki bir çiftlikte iki erkeğin vahşice öldürülmesini ve devamında gelişen olayları anlatıyor.

Cinayetlerden suçlu bulunan Agnes Magnúsdóttir ve Fridrik Sigurdsson idama mahkum edilir. Agnes infaz edileceği güne kadar örnek bir Hıristiyan ailenin gözetime verilir. Çiftliğin sahipleri ondan hem korkar hem de tiksinir. Onların gözünde Agnes bir şeytan, bir cadı, cinayete ortak ettiği iki gencin beynini yıkayan bir canidir. Koskoca toplumda ona kulak veren sadece bir kişi vardır… Agnes’in isteğiyle, ölümüne dek ona rehberlik etmekle görevlendirilen Rahip Toti. Bütün yaz tarlada çalışan Agnes’in, kış bastırınca tek bir odaya sıkışıp kalan aileyle ilişkisi değişir. Onu dinleyenlerin zihinlerindeki soru gitgide  belirginleşir: Cinayeti işledi mi, işlemedi mi?

Agnes ile Fridrik’in Hıristiyan geleneklerine göre gömülmelerine izin verilmez; kesik başları ibret olsun diye kazıkların tepesine oturtulur, ölü bedenleriyse hiçbir işaret konulmadan idam edildikleri yere gömülür. Günümüzde Agnes, aradan geçen yaklaşık iki yüzyıldan sonra, Tjörn kilisesinin bahçesindeki gösterişsiz bir mezarlığı Fridrik’le paylaşmaktadır. Mezarı taşınırken Agnes’in kemiklerinin yanında, son saatlerinde üzerinde olan en güzel elbisesinden kalan parçalar da bulunmuştur. Bunlar, idamlar için Danimarka’dan özel olarak gönderilen baltayla birlikte İzlanda ulusal müzesinde sergilenmektedir. Balta yalnızca iki kez kullanılmıştır.

“Mükemmel bir öncü roman… Agnes’in suçunun gerçekte ne olduğunu anlatan sürükleyici bir öykü.”

— Susannah Meadows, The New York Times

“Unutulmaz ve çapraşık karakterleriyle görkemli bir atmosfer…”

— The New Yorker

“Hannah Kent’in romanı Ölü Gömme Törenleri, bir cinayet, bir aile, ıssız bir doğa parçasından kurulu ve basit görünen bir öykünün doğru ellerde nasıl destansı bir boyuta ulaşabileceğini kanıtlıyor. İçinize işleyen, kan dolaşımınızı hızlandırıp yüreğinizin daha hızlı çarpmasını sağlayan, muhteşem ve etkileyici bir ilk roman. Gerçek bir gövde gösterisi.”

— Megan Abbott, Dare Me romanının yazarı

“Kent’in romanının pırıl pırıl parlamasını sağlayan kıvılcım, Agnes’in infaz öyküsü… İzlanda’da hüküm giymiş bir katile yakınlık duygusu uyandırmak zor bir iş, ama Kent güzel, şiirsel dili ve şaşırtıcı ustalıktaki anlatımıyla bunu başarıyor. Bu ilk romanında öykülemenin ince bir işleyicisi ve sözcüklerin efendisi olduğunu kanıtlayarak yeteneğini gösteriyor.”

— Claire Luchette, Bustle

 

Ölü Gömme Törenleri

Hannah Kent

Çeviren: Ziya Celayiroğlu

340 Sayfa, 19 TL

Yapı Kredi Yayınları