Nelli Gavriyeloğlu düşlerini, izlenimlerini, hayallerini, rüyalarını yaşadıklarını kısaca insana  özgü özelliklere kendi duygusal tecrübelerini de katarak; içgüdüsel sihirli parmaklarıyla estetik nesnelere dönüştürüyor. Nelli ile buluştuk takılarını, sanat algısını konuştuk. 

 

Viral Mecmua özel röportaj
Röportaj: Filiz Pazar
 

Bize  Nelli Gavriyeloglu’nu  anlatır  mısınız?

1946 İstanbul’da doğdum.  1965 yılında Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesinden mezun oldum, 1965-1968 arası resim eğitimi aldıktan sonra da 1972 yılında İsrail Besalel Akademisinin takı bölümünden mezun oldum.

1989-1994 yılları arasında Resim Heykel Müzelerinin çağdaş resim çalışmaları, Resim ve Takı sergilerine katıldım. 1997-2007 yılları arasında Nelli Sanat Evi’ni yönettim, 2007 den sonra kendi atölyemde takı çalışmalarına devam ediyorum.

Sergilerimden den bir kaçı; Floreal, Geceye Doğru, Oluşum, Bir Varmış Bir Yokmuş, Her Şey Dönüyor, Boşluk, Anahtar Sizde, Yol, Devri Alem.  

 

Siz  çağdaş   takı  sanatında  yeri olan  birisiniz. Neden  takı? Bunu  yaşam  sitiliniz olarak  seçmenizin  sebepleri nelerdir?

Takı ile tesadüfen karşılaştım. Resim ve iç Mimari derken burslu okuduğum Besalel Akademisinin, son imtihanlarına yetiştim: Takı ve Seramik.

Takıyı kazandıktan sonra şube değiştirme arzuma rağmen yaptığım ilk yüzük hayatımın rotasını tayin etmişti. Severek devam ettim. İyi ki çok yaratıcı ve çağdaş öğretmenlerim oldu. Severek kendimi ifade etme şeklim oldu.

 

Takı  sanatını  plastik sanat  dalı  olarak gördüğünüzü biliyoruz. Objelerin   mekanla  ilişkisini  nasıl  kuruyorsunuz?

İşlerim, beynim ve ellerimle yaptığım birer heykeldir. Sunum da benim için çok önemlidir. Zaten fikirler beraber oluşuyor. Yaptığım takı ve sunum umumiyetle yalındır.  Taşıyan kişiyle de bir bütün sağlamalıdır. O zaman tamam oldu diyebilirim.

 

Devri Alem sergisi  nasıl oluştu? Neler sizi etkiledi?

Sergilerim hayatımdaki olayların bir yansımasıdır. Uzun bir süreçtir. Çok derin bir aleme dalmak,  heyecan dolu bir serüveni soyut halden maddeye geçirmektir. “Devri alem” de, sanıyorum ,çok sevdiğim, fakat uzun zamandır yapamadığım  seyahat özlemimden doğmuştur.

 

Diş hekimi, iş kadını ve  farklı  mesleklerden oluşan  kişilere atölyede takı kursu verdiniz… İzlenimlerinizi  bize  anlatır mısınız?

Atölyemi paylaştığım kişilerle çok güzel, olumlu ve verimli günler geçirdim. Birçoğuna bu sanatı sevdirdiğime inanıyorum. Nitekim başarı ile takı sanatını sürdüren öğrencilerim var.

 

Yurt  içi  ve  yurtdışından  beğendiğiniz  takı  sanatçıları  kimlerdir?

Çağdaş sanatla ilgili birçok sanatçıyı takip ediyorum. Beğendiğim veya takdir etiğim birçok  kişi ve iş var. Diyebilirim ki resim sanatını daha yakından takip ediyorum. Yaratıcılık çok önemli.