Mukaddes Miras sergisi, T.C. Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın işbirliği ve Yıldız Holding’in katkılarıyla gerçekleşiyor. 2 Ağustos- 2 Eylül 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan sergi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan’ın sanat danışmanlığında Sultanahmet Medresesi’nde düzenlenecek.
 
Sergide 9. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar, Abbasilerden, Emevilere, Çin’den Moğolistan’a bütün İslam coğrafyasında kaleme alınan, İslam hat sanatında ekol olarak kabul edilen Hafız Osman, Mehmet Emin Üsküdari, Mahmud Sivasi, Hafız Yusuf ve Derviş Mehmed gibi ünlü hattatların da eserlerinin bulunduğu,  99 adet el yazması Mushaf-ı Şerif yer alıyor.
 
Sergide ayrıca; Şeyh Hamdullah, Sami Efendi, Mahmud Celaleddin, Yesarizade Mustafa İzzet, Ömer Vasfi Efendi, Hulusi Yazgan, Kamil Akdik, Mehmet Şefik gibi önemli isimlerin hüsn-i hat çalışmalarına da bulunuyor. Türkiye’nin en büyük Mushaf-ı Şerif Sergisi olma özelliğine sahip Mukaddes Miras Sergisi için eserlerin tümü özel koleksiyonlardan toplandı.
 
2 Ağustos 2013 – 2 Eylül 2013
Mukaddes Miras
Sultanahmet Medresesi
Mushaf-ı Şerif’ler