Mozaik Külliyat 1983-1995, Temmuz Bitmeden Raflarda!
 
Mozaik grubunun tüm eserleri 6 CD’lik  bir külliyat şeklinde Ada Müzik Yapım etiketiyle çıkıyor.
 
Uzun bir zaman sonra sizlere tekrar Mozaik olarak hitap edebilmek çok güzel!
 
Evet, en sonunda “1983 – 1995” arasında kaset olarak çıkarmış olduğumuz dört albümümüzü, Ölümden Önce Bir Hayat Vardır, Ardından, Çook Alametler Belirdi ve Plastik Aşk’ı sizlere CD olarak ulaştırabiliyoruz. Ancak hepsi bu değil; madem ki bu kadar geciktik, o halde şu işi tam yapalım deyip ilave hoşluklar için arşivimize daldık; 12 yıl boyunca kayda aldığımız prova çalışmalarından, gün ışığına çıkmamış bestelerimizden, ev ve konser kayıtlarımızdan tarayarak bir seçki hazırladık (CD-5 ve CD-6).
 
Yayınlanmamış parçalarımızın o zamanlarda kayıt edildiği koşulların çeşitliliğine bakıyoruz da, doğrusu listemiz adeta müzik teknolojisinin geçirdiği dönüşümlerin bir çetelesi gibi; biz ilk olarak makara teyple başlamıştık, zaten o sıralar birbirlerimizle de sabit telefonlardan konuşur (laf aramızda Timuçin (Gürer) hala öyle yapıyor), hatta her evde telefon bile olmadığı için (mesela benim) telefona komşuya gider gelir, posta kutularımıza postacının getirip bıraktığı elle yazılmış mektuplar alırdık. Makara teypten kasete, oradan 4 kanallı / 8 kanallı kasetli teyplere, sonra dijital video kasete, derken DAT’a, MD’ye ve oradan CD’ye, sonrasında da bilgisayar harddisk’ine kayıt yapmaya kadar geldik sonunda.
 
Zaman zaman ya kaydı biraz fazla eski olduğundan, ya da oldukça az işlenmiş düzeyde olan parçalarımızı işin içine katıp katmamakta tereddüt geçirdikse de bunca yıl sonra çok acımasız olmayıp çalışma sürecimizi, 1983-95 yılları arasında bizi etkilemiş olan müzikal veya toplumsal çok çeşitli şeylere verdiğimiz tepkileri sizlerle paylaşmanın sonuçta daha önemli olduğunu, bunu daha çok istediğimizi fark ettik… Böylece 5. ve 6. CD şekillendi ve elinizde tuttuğunuz KÜLLİYAT oluştu.
 
Ayşe Tütüncü