Yazar: Kerem Çalışkan

100. Kuruluş yılı 2023’e yaklaşırken, Türkiye Cumhuriyeti hâlâ Atatürk’ün bize bıraktığı zengin ve sağlam ‘miras’ üzerinde dimdik ayakta duruyor.

Dünyaya Türkiye’de gözlerini açan her çocuk, doğuştan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bir dizi temel kuruma ve değere sahip olur. Bunların kendisine Atatürk’ten ‘miras’ kaldığını ise ancak okuyup öğrenecek yaşa gelince anlayabilir.

Atatürk’ün heyecanlı yaşamını anlatan birçok eserde, onun bu kurumları nasıl yarattığı biraz gölgede, ikinci planda kalır. Önemi ve değeri bazen yeterince anlaşılmaz…

Miras kitabında ilk kez, Atatürk’ün bugün Türkiye’yi hâlâ ayakta tutan 7 temel kurum ve değeri nasıl düşündüğü ve gerçekleştirdiği ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

“Vatan, Meclis, Ordu, Cumhuriyet, Laiklik, Kadın Hakları ve Türk Kimliği.” Atatürk’ten miras kalan ve ülkemizi hâlâ ayakta tutan bu ‘7 Emanet, 7 Temel Direk’  bu kitapta dikey bir bakışla tek tek ele alınıyor. Mustafa Kemal’in İsyan Muhtırası kitabıyla büyük önderi Milli Mücadele’nin liderliğine taşıyan gölgede kalmış bir belgeyi okurla buluşturan Kerem Çalışkan, bu çalışmayla Atatürk’ün Türkiye’yi ayakta tutan zengin ‘miras’ını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Sayfa Sayısı : 248

İlk Baskı Yılı : 2017

Yayınevi:Remzi Kitabevi