8 Mayıs 2014 – 5 Haziran 2014
 
Gamze Taşdan – Mesele Yok!
Galeri Apel , Galatasaray
 
Erkeklerin yazdığı hikayelerdeki kadınlar
 
Gamze Taşdan’ın ilk kişisel sergisi “Mesele Yok!”daki çalışmalarının çıkış noktasını Türk sinemasında kadınlık halleri, toplumsal cinsiyet ve geleneksel kültür kavramları oluşturuyor.
 
 
İşlerinde, dilde ve görsellikte kadını ikincil kılan unsurları abartarak, ya da onları bozup yeniden kurarak sonunu erkeğin yazdığı hikâyeleri değiştiriyor. Özellikle 80’ler sineması sanatçı için önemli bir ilham kaynağı. Bu dönem, bir yandan feminizm etkisinde ama filmin sonunda kadının erkek egemen düzene teslim olduğu toplumsal içerikli filmleriyle, diğer yandan da bikinili, davetkâr ama elde edilemeyen kadınların, maço erkekler tarafından kovalandığı popüler örnekleriyle hala yerleşik olan bir bakış açısını yansıtıyor.
 
Birçok kadının özgür bir hayat yaşıyormuş gibi davrandığı, ancak sürekli olarak kendini, yaşadıklarını, istek ve arzularını inkâr etmeye zorlandığı toplumda, bu durumu görünür kılarak söylemsel bir özgürlük alanı yaratıyor.  İşlerinde, kimi zaman kendi yüzünü ve bedenini de birer imge olarak kullanan sanatçı, alaycı tavrıyla dikkati çekiyor.