2014 yılının bize özel bir anlamı daha vardı. Dünyada iki ülke arasındaki en uzun ilişkinin 600. yaşını kutladık, tüm  yıl boyunca. Belki biliyorsunuz, Polonya ve Türkiye, dünyanın en eski dostları. Uzun dostluğuna rağmen bugün hala birbirini olması gerektiği kadar iyi tanımayan iki ülke. 2014 yılının ardından bu ilişkinin iki ülke açısından da daha üretken bir birlikteliğe dönüşmesi ise, 2014 yılı projesinde emeği geçen herkesin öncelikli dileği.
 
600. yıl, işte bu uzaklığın kapanması ve muhtemel yeni ortaklıkların kurulması, aynı zamanda da, aslında birbirimize ne kadar da benzediğimizi görmek için iyi bir vesile idi. “Eski Dostlar, Yeni Liderler” sloganıyla yürütülen 2014 Polonya-Türkiye projesi iki ülke tarihinin ve arasındaki kültürel etkileşimlerin yeniden anlamlandırılması çalışmalarının temelini oluşturmayı amaçlıyordu. Bu anlamda 2014 Polonya-Türkiye yılı iki ülke ortaklığıyla düzenlenen çeşitli etkinlik ve projeler dahilinde bir yakınlaşma yılı oldu. Hükümetler arası görüşmelerin yanı sıra kültürel yakınlaşmaların da sağlanması amacıyla yıl boyunca oldukça geniş çaplı çok sayıda etkinlik düzenlendi.
 
Adam Mickiewicz Enstitüsü, “Polonya-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yılı” kutlama etkinliklerinin kültür programı çerçevesinde, Türkiye’deki kültür-sanat çevreleri ve sanatseverler için yıl boyu devam eden konser, söyleşi, sergi, atölye, film ve tiyatro gösterimlerinden oluşan oldukça kapsamlı bir etkinlik programı hazırladı. Yapılan etkinliklere bir göz atalım ne dersiniz?