Bir köpeğin hikayesi; MELEK

 

Hiç aklınıza gelir mi anlaşma yaparak bir köpekle yaşama  başlayacağınız? İşte Melekle biz böyle başladık. Sokakta bakıyordum yemeğini yiyip kafasına göre takılıyor sonrada gelip kapı önünde yatıyordu. Ta ki o güne kadar, ocak ayında karlı bir gündü, kliniği kapatmak için kapıyı açtığımda karşımda Melek karşımda bana bakıp sanki “ben ne yapacağım, bak hava çok soğuk” der gibi gözümün içine bakıp durdu. İçerde onca kedinin arasına nasıl alırım, ben yokken bir vukuat çıkarsa diye düşünürken bir yandan da onun o masum bakışlarını görmemezlikten gelmek olmazdı.

 

“Tamam”, dedim “ama seninle bir anlaşma yapacağız” ben bunları söylerken gayet ciddi bir şekilde beni dinledi. “Şimdi içeri girebilirsin ama kedilere bir şey yaparsan, mamaları parçalarsan, bir yerleri kemirirsen bir daha hayatta giremezsin kabul ediyorsan gir” dedim.

 

O da kafasını önüne eğip  yatması için koymuş olduğum paspasın üzerine yattı. Sabah erkenden kliniğe geldim tabi ki yolda gelirken kafamda bir çok senaryo kurarak. Bütün senaryolarım boş çıktı, güzel kızım sözünde durmuş bıraktığım gibi yatıyordu. Beni görünce kalktı teşekkür ederim bakışlarıyla baktı ve dışarı çiş yapmaya gitti. Çok geçmeden geldi hadi gir içeri dediğimdeki sevincini anlatamam. Yıllarca bizimle yaşadı ve hiçbir zaman ne bir hayvanı ne de bir insanı ısırmadı. Üstelik bir sokak köpeğiydi.

 

Melek adı gibi bir köpekti, poğaça ve böreklere bayılıyordu bu yüzden de fırın ve pastaneleri haraca bağlamıştı. Kapılarının önüne gidip en masum haliyle bakıp peynirli poğaçasını almadan kalkmıyordu. Alınca da hemen koşarak gelip kapıyı ayağıyla tıklatıp içeri giriyor poğaçasını yatağının üzerine bırakıp sonra güzelce bir yerleşip tadını çıkararak bir güzel yiyordu.

 

Herkes tarafından çok seviliyordu çünkü arsız ve ısrarcı bir köpek değildi. Ortaköy’ün en süslü köpeğiydi, her hafta değişen renklerde  fuları ve onlara uygun olarak takılan çiçekleriyle çok edalıydı. Kolyesiz hiç göremezdiniz. Bunları takıp takıştırınca havalara girip kendisini çok özel hissederdi. Kısacası Melek hem kliniğimizin hem de Ortaköy’ün şımarık kızıydı. Onun gitmesiyle hepimizde büyük bir boşluk oluştu.

Seni her zaman seveceğiz güzel kızım. Bizlere bu kadar güzel anılar bıraktığın için sana teşekkür ederim…