1980’de Tarsus Amerikan Lisesi’nde ECHO’83 adıyla kurulan grup 1984 senesinde MAVİSAKAL adını aldı. 1992 yılında ‘Çektir Git’le seyirciyle buluşan grup, 1993’te Türkiye’nin ilk Türkçe rock cd’si MAVİSAKAL 2’yi yayımladı.
 
Ve ardından ‘İki Yol’ geldi.
 
1997 yılında yayımlanan ‘İki Yol’ single’ı Türk rock tarihinde büyük ses getirdi.
Aynı yıl, MAVİSAKAL, Status Quo grubunun konuğu olarak Wembley Arena’da konserler verdi. Bu,Türk müzik tarihinde bir ilkti. Bunu takip eden ‘Kan Kokusu’ albümüyle, MAVİSAKAL ulusal ve uluslararası birçok festivalde rock seyircisiyle buluştu. MAVİSAKAL, ‘Kan Kokusu’ albümünün ilk konserini Diyarbakır Stadyumu’nda verdi. Bu da müzik tarihimizde bir ilkti. ‘Kan Kokusu’ albümüyle tüm Türkiye’yle buluşan MAVİSAKAL geniş kitlelerce sevilerek, bugün bir Türk rock kültüne dönüştü.
 
16 yıllık bir aradan sonra geçtiğimiz yıl Kaan Altan, Murat Tümer ve Genç Osman Yavaş bir açıklama yaptı:
 
MAVİSAKAL yola devam ediyor.
Üstelik grupta yeni bir isim de var: vurmalı çalgılarda Sinan Tansal. Stüdyoya kapanarak çalışmalara başlayan ekip kayıtları İstanbul Deneyevi’de Sevan Çizmeci, mix ve mastering’i Helsinki Finnvox stüdyosunda Mikko Karmila ve Mika Jussila tarafından yapılan yeni EP’leri NAKLEN ile bir kez daha karşımızda.
 
NAKLEN 18 Eylül’de single, 02 Ekim’de ise Dijital EP olarak tüm dijital platformlarda yayınlanıyor. EP’nin çıkış şarkısı NAKLEN’e Serkan Emiroğlu yönetmenliğinde çekilen video 15 Eylül’de yayına giriyor. EP’nin kitapcık tasarımı Kreatif Direktör Zeynep Karakaşoğlu yönetmenliğinde Tasarımcı ve Sanat Yönetmeni Hüseyin Sandık tarafından gerçekleştirildi.
 
MAVİSAKAL, NAKLEN tanıtım turnesi konserlerine 23 Ekim’de İstanbul Kadıköy Sahne’den başlayacak.
 
 
MAVİSAKAL
KAAN ALTAN – Gitar
MURAT TÜMER – Davul
GENÇ OSMAN YAVAŞ – Gitar, Vokal
SİNAN TANSAL – Vurmalı Çalgılar
Konserlerde
İlkay Özboyar – Klavyeli Çalgılar
Emre Altaç – Bas Gitar
grupla birlikte sahne almaktadır.