DJ Gülbahar Kültür’le Müziğin Türkçesi

Made In Turkey Vol.VII

Lola’s World Records etiketiyle şimdi tüm müzik marketlerde

 

Türkçe şarkılardan oluşan “Made in Turkey” serisi ile daha önce hiç Türkçe müzik dinlememiş birçok Avrupalıya ilk kez Türkçe müzik dinleten ve yenilikçi perspektifiyle müzik dünyasının nabzını tutan “kültür elçimiz”,DJ Gülbahar Kültür serinin 7. albümü Made in Turkey Vol.VII’de müzikal yaratıcılığın Türkiye ekseninden örneklerle karşımızda. Barındırdığı müzikal stil zenginliğiyle dikkat çeken albüm, serinin öncekileri gibi çift CD’lik bir derleme. CD’lere adlarını veren, lezzetin ve canlandırıcılığın en temel ikilisi “Tuz” ve “Biber”, albümün iyi bir müzik ziyafeti için vazgeçilemez özelliğini vurguluyor.

Yeni seslerle birlikte Türk diasporasının yetenekli isimlerini de kucaklarken stil ve janr çeşitliliği ile öne çıkan Made in Turkey Vol.VII’de daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış sekiz parça da yer alıyor. İlk CD’nin açılış parçası, uluslararası bir kariyer için çok genç yaşta yola çıkmış ve başarısı kesin olan Amsterdam’lı Türk piyanist ve şarkıcı Karsu Dönmez’den etkileyici bir Divane Aşık Gibi yorumu. 2011’den bu yana avangart ve deneysel olana duydukları ilgiyle şekillendirdikleri müziklerini dinleyiciyle buluşturan Mutrib; Mavi Sakal grubunun solistliğini üstlendiği dönemlerden hafızalarımızda unutulmaz bir yer edinen ve tanındığı günden bu yana Türk Rock Müziği’nin en iyi erkek vokallerinden biri olarak gösterilen Genç Osman; oktavlara meydan okuyan sesiyle zarif bir yorumu birleştiren Elif Gökalp ve Jazz tutkusuyla büyüleyici bir müzikal boyuta uzanan Asena Akan bu bölümdeki isimlerden bazıları. CD’nin en etkileyici şarkılarından biri, söylediği her parçayı müzikalitenin zirvelerine taşıyan İlkay Akkaya’ya ait bir cover: Terazi Var Tartı Var. Bir Cem Yıldız bestesi olan bu parçanın sözleri albümün derleyicisi Gülbahar Kültür’e ait. Şirin Soysal’ın söylediği dumanlı-Kabare tarzındaki Kuralsız Kahraman’ıise tam anlamıyla sinematografik bir etkiye sahip.

İlk CD’nin “Tuz”luğu olmazsa olmazlığında ve kristalize inceliğinde gizli; bunun yanında ikinci CD “Biber”de tempoyla gelen, leziz bir canlandırıcılık söz konusu. Özenle seçilmiş parçaların ustalıkla bir araya getirilmesi CD’ye, baştan sona süren güçlü bir dans duygusu kazandırmış. “Biber”in tanelerinden bazılarını sayarsak: sesi hem pudra hafifliğine hem etkin bir güce sahip olan Elif Çağlar; Jazz ve Pop unsurlarını başarıyla bir araya getiren Aylin & the Lucky Charms; Türkiye’nin en iyi ve karizmatik vokallerinden Pamela Spence; Almanya kökenli dansçı, koreograf, oyuncu, model ve şarkıcı J-DA; İstanbul gece hayatı ve müzik denilince akla ilk gelen isimlerden, dans müziğinin Türkiye’ye yayılmasına büyük katkı sağlamış Suat Ateşdağlı; Pop’un “Süper Kızı” Betül Demir; “şehirli halk müziği”yle gönüllerde sağlam bir yer edeninmiş grup Kırıka; Türkçe Rock müziğin yetenekli ismi Umut Kuzey ve daha birçok sürpriz sanatçı… Kalbinizi ve kulaklarınızı açın; enerjisiz, aşksız, danssız ve müziksiz kalmayın: Made in Turkey Vol.VII müzikal bir baştan çıkarıcı…