Kumbaracı50’de yeni sezon, ortak yapımlarla Eylül’de başlıyor!
 
Ekonomania, 18 Eylül’de
 
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde!
 
Altıdan Sonra Tiyatro/ Kumbaracı50 ve Theater an der Ruhr arasında başlayan partnerlik ilişkisi bu sezon ortak bir projeye dönüşüyor. Yiğit Sertdemir’in temel metnini yazdığı “Ekonomania” adlı oyunu Roberto Ciulli yönetiyor. Helmut Schäfer’ın dramaturjisini yaptığı oyun, Altıdan Sonra Tiyatro ve Theater an der Ruhr oyuncuları tarafından Almanca ve Türkçe (iki dilli) oynanacak. 
 
Almanya’da yapılan provaların ardından prömiyeri  18 Eylül 20:30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşecek oyun; 18-19-20 Eylül’de 20:30’da ve 21 Eylül’de 15:30’da seyredilebilir.
 
Oyunun Almanya prömiyeri ise 12 Kasım’da Theater an der Ruhr’da gerçekleşecek. “Ekonomania” Aralık ve Nisan ayında İstanbul’da, Şubat ve Mart’ta ise Almanya’da seyirciyle buluşacak.
 
 
HAK provada!
 
Kumbaracı50-İstanbul / Fundamental Monodrama Festival Luxembourg/ Moussem Nomadic Arts Center – Brussels / Globalize:Cologne Festival 2014 
ortak yapımı HAK; 26 Eylül’de Globalize: Cologne Festival 2014’te prömiyer yapacak
 
Bir süredir Urfa’da yaşayan Suriye’li sanatçı Amal Omran’ın tek kişilik performansı “HAK”. Kumbaracı50’de provada. Amal Omran’ın biyografik hikayesinden yola çıkılarak yazılan ve teması savaş olan oyunu Berkay Ateş kaleme aldı. Ayşenil Şamlıoğlu ve Berkay Ateş’in birlikte yönettiği tek kişilik performansa, Merih Aşkın müzikleriyle sahnede canlı olarak eşlik ediyor. Oyunun sahne ve kostüm tasarımı ise Tomris Kuzu’ya ait.
 
Sezon boyunca; Belçika, Almanya, Lüxemburg dışında çeşitli ülkelerde ve İstanbul’da Kumbaracı50’de seyirciyle buluşacak olan oyun Arapça oynanacak. Oyunun Türkiye gösterimlerinde Türkçe üst yazı kullanılacak.
 
 
Sorunlu İnsan Kaynağı, 27 Eylül’de
 
Akbank Sanat Galeri’de!
 
Akbank Sanat-Altıdan Sonra Tiyatro ve Stuttgart’tan Lokstoff! iş birliğiyle gerçekleşen “Sorunlu İnsan Kaynağı” oyununu Yaman Ömer Erzurumlu yazdı ve Wilhelm Schneck’le birlikte yönetti. Önceki sezonlarda Lokstoff! ve Altıdan Sonra Tiyatro’nun ortak çalışmasının bir ürünü olan ve seyircinin beğenisini kazanan “Yokuş Aşağı Emanetler” oyunundan sonra yeniden birlikte çalışan ekip, seyircilerin interaktif olarak yer alacağı “Sorunlu İnsan Kaynağı” oyununu 27 Eylül’de Akbank Sanat Galeri’de seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor.
 
Bir sivil toplum kuruluşu programının yetkilisi, artık işsiz beyaz yakalılardan oluşan bir grupla durumlarını gözden geçirmek üzere bir galeride buluşur. Onları oyun dolu bir yüzleşmeye davet eder.
 
“Sorunlu İnsan Kaynağı” 27 Eylül saat 19:30’de Akbank Sanat Galeri’de, 17 ve 18 Ekim’de Stuttgart’ta seyirciyle buluşacak.